Folyamatban van a köznevelési intézmények célzott tesztelése a héten, ami példátlanul bonyolult logisztikai feladat – kezdte a tájékoztatót György István területi igazgatásért felelős államtitkár.
Mint mondta, komoly logisztikai terv szerint keresi fel az iskolákat, óvodákat és bölcsődéket a több mint 1000 tesztelő team. Nem csak a logisztika, de az adatok feldolgozása is összetett feladat, ami időbe telik, ezért jövő hét elejére lesznek meg az első hét tapasztalatairól szóló statisztikák.
A tesztelésnek kettős célja van: az emberi életek védelme és a vírus terjedésének fékezése. A tesztelés hozzájárul a célzott réteg átfertőzöttségi képéhez, és ahhoz, hogy a szülők tovább tudjanak dolgozni. A tesztelés ingyenes és önkéntes, de ezúton is kérik a pedagógusokat, hogy saját maguk védelmében végeztessék el. Rendkívül pozitívak a kezdeti tapasztalatok, a pedagógusokat megnyugtatja, míg a tesztelésben résztvevő egyetemisták rendkívül fegyelmezettek és lelkesek, mondta György István.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy nem igazak azok a hírek, miszerint a hallgatók nem kapnak védőfelszerelést, szállást és étkeztetést. Az a mintegy 2000, orvostudományi egyetemre járó hallgató, akik részt vesznek ebben, ezeket mind megkapják.
Müller Cecília országos tisztifőorvos azzal folytatta a tájékoztatót, hogy az elmúlt napon 6360 fővel nőtt a betegek száma, és 114 ember halt meg koronavírusban. 7537 beteget ápolnak a vírus miatt kórházban, 640 fő pedig lélegeztetőgépen van.
„A mai adatok kiugrónak tűnhetnek, s lehetnek is ilyenek még, ami az adatszolgáltatók eltérő tevékenysége miatt fordul elő, s az antigén alapú gyorstesztek növekvő aránya miatt is van” – mondta az országos tisztifőorvos, aki szerint állandó fertőzöttségi szint látható Magyarországon, és a többi adat is tartósan magas.
Hozzátette: EMMI-jogszabályokkal próbálják könnyíteni a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök elérhetőségeit. A tavaszi hullámhoz hasonlóan, a gyógyászati segédeszköz-kölcsönzés határideje kitolódik, az E-recept érvényessége pedig nem vész el. A veszélyhelyzet után még 30 nappal érvényesek maradnak. A szakorvosi javaslatok és beutalók pedig a veszélyhelyzetet követő 90 napig maradnak érvényesek.
A vírus elkapására több hajlamosító tényező is van, ilyen például a dohányzás (a passzív is az), vagy a kóros mértékű elhízás, amely társbetegségekkel (magas vérnyomás, cukorbetegség, stb.) jár.
Müller Cecília szerint nagyon fontos a rendszeres szellőztetés is a beltéri levegő cseréje miatt, legjobb lenne a rövid, gyors kereszthuzat.
Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese arról beszélt, hogy ma döntött a kormány a szigorító intézkedések további életben maradásáról.
Beszélt arról is, hogy 130 határátkelőhely van Magyarországon, amelyeknél január 31-ig meghosszabbították a határzárat.
Kiss Róbert kitért arra is, hogy az elmúlt 24 órában 616 személy nem tett eleget a maszkviselési kötelezettségnek, ez 56 százalékos emelkedés. 518 személy helyszíni bírságot kapott. A maszkviselés elmulasztása miatt tegnap egy budapesti fodrászatot és egy bisztrót zártak be. A maszkviselés kötelezettsége alól mától mentesülnek a fogyatékosok.
Az elmúlt 24 órában 259 személy szegte meg a kijárási tilalmat. 16 852 karantén-ellenőrzés történt tegnap, egyúttal 8515 embernél rendeltek el házi karantént.