4p

Az Orbán-kormány vasárnap bőkezű támogatási programot jelentett be a baby boom beindítására. De milyen eszközökkel ösztönzik más országokban a gyerekvállalást? Hol születik a legtöbb gyerek, és hol a legkevesebb? Tényleg az anyagi jóléttől függ elsősorban a születésszám?

Nem a magyar kormány az egyetlen Európában, amely anyagi ösztönzőkkel próbálja fellendíteni a gyerekvállalási kedvet. A BBC összegyűjtötte, hogy melyik országban milyen (plusz) támogatást kapnak az anyák.

Forrás: Pixabay/Daniela Dimitrova
Forrás: Pixabay/Daniela Dimitrova

Oroszország

Az orosz termékenységi ráta évtizedek óta csökken. Ennek következtében a lakosságszám 149 millióról 140 millióra esett vissza 1991 és 2018 között, a lakosság átlagéletkora pedig 33-ról 39-re emelkedett – azaz a társadalom folyamatosan öregszik.

A negatív trend megfordítása érdekében tavaly márciusban a kormány bejelentette, hogy havonta 10-11 ezer rubelt (42-47 ezer forint) ad a szegény családoknak, amíg az első gyermekük eléri a másfél éves kort. Emellett a szegények egyszeri, 300 ezer rubel (1,3 millió forint) támogatást kapnak minden további gyermek után.

Szerbia

Déli szomszédunk azon országok között van, amelyek lakosságszáma a legnagyobb mértékben csökken a világon. A hétmilliós társadalom átlagéletkora 43 év.

A szerb kormány szintén 2018 márciusában jelentette be, hogy az első gyerek születését átszámítva 270 ezer forinttal támogatja. A második gyerek után havonta 27 ezer forintot kapnak a szülők két évig, a további gyerekekre pedig további támogatás jár.

Olaszország

Olaszország születési rátája az egyik legalacsonyabb Európában – Ciprus és Spanyolország mellett. Az olasz anyák minden gyermek után havi 80 eurót (25 ezer forint) kapnak, a legszegényebbek esetében pedig 160 euróig (50 ezer forint) mehet fel a támogatás összege.

Németország

Németországban 2016-ban több baba jött világra, mint 1996 óta bármikor. A német állam több ösztönzővel támogatja, hogy a párok gyereket vállaljanak. Törvényben garantált joguk van például bölcsődei helyre egy éves kortól.

Tavaly decemberben pedig a német parlament elfogadott egy olyan törvényt, amely a szegényebb családok esetében csökkenti vagy eltörli a bölcsődei és óvodai díjakat.

Szülj az országodnak!

És mi a helyzet Európán kívül? Kínában sokáig éppen attól féltek, hogy túl sok gyerek születik, ezért a hetvenes évek végén a kormány bevezette „az egy gyerek politikát” – azokat a családokat, amelyekben ennél több baba született, anyagilag és egyéb módon szankcionálták.

Miután a társadalom kezdett elöregedni, a szabályt fokozatosan lazították, 2015-ben pedig eltörölték, és arra kezdték ösztönözni a szülőket, hogy vállaljanak két gyereket.

A kínai állami propaganda most már azt harsogja, hogy „Szülj gyerekeket az országodnak.” A kommunista párt hivatalos lapja pedig egy tavaly augusztusi szerkesztőségi véleménycikkben azt írta, hogy „a gyerekvállalás családi ügy, de nemzeti ügy is.”

Hetven éves mélypont

Az eredmény egyelőre elmarad. Bár 2016-ban még növekedés volt, 2017-ben már 630 ezerrel kevesebb baba született 2016-hoz képest, az ezer lakosra jutó születések száma pedig 12,95-ről 12,43-ra esett vissza. Ez még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlja.

Tavaly még ennél is drámaibb csökkenés következett be: az újszülöttek száma kétmillióval 15,2 millióra, a születési arányszám pedig 10,94-re zuhant – ez a legalacsonyabb érték 1949 óta.

A kínai kormány most azt fontolgatja, hogy meghosszabbítja a gyes időtartamát, illetve anyagi támogatást vagy adókedvezményt ad a két gyermeket vállaló szülőknek.

Élen Afrika

A születési arányszámokat tekintve a sort a szegény, afrikai országok vezetik: Angolában, Nigerben, Maliban, Ugandában, Zambiában, Burundiban, Burkina Fasóban és Malawiban az ezer lakosra jutó születések száma meghaladja a negyvenet.

A lista másik végén, a sereghajtók között viszont olyan államokat találunk – Monaco, Andorra, Japán, Szlovénia, Dél-Korea, Tajvan –, amelyek aligha nevezhetők szegénynek. Itt mindössze hat-nyolc (Magyarországon kilenc) újszülött jut ezer lakosra.

Mindez azt jelzi, hogy a gyerekvállalás elsősorban nem jólét kérdése – azaz aki csak anyagi eszközökkel próbálja növelni a születések számát, az nem látja át a problémát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!