Orbán Viktor kormányfő felhatalmazta Varga Mihály pénzügyminisztert, hogy aláírja a magyar kormány és az Európai Bizottság között kötendő, a COVID-19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz létrehozásáról szóló önkéntes garanciavállalási megállapodást - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletből.
Ennek lényege: az Európai Unió Tanácsa még május 19-én rendeletet fogadott el a szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszközről, amelynek keretében akár 100 milliárd euró összegű kölcsön folyósítható a tagállamoknak kedvező feltételek mellett. Az eszköz lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy uniós pénzügyi támogatást igényeljenek az olyan állami közkiadások hirtelen és jelentős megemelkedésének finanszírozásához, amelyek a 2020. február 1. óta a válság okán bevezetett nemzeti intézkedések nyomán merültek fel. Ilyenek például a csökkentett munkaidős rendszerek és az ahhoz hasonló - többek között az önálló vállalkozóknak biztosított - intézkedések, illetve bizonyos, főként a munkahelyeket érintő egészségügyi rendelkezések.
Annak érdekében, hogy a kérelmező tagállamok kedvező feltételek mellett részesülhessenek pénzügyi támogatásban, a Bizottság forrást gyűjt majd a nemzetközi tőkepiacokon az EU számára. Az eszközhöz kapcsolódó hiteleket az uniós költségvetésből és a tagállamok által az EU bruttó nemzeti jövedelméhez való hozzájárulásuk arányának megfelelően nyújtott garanciákból fogják fedezni. A garanciák teljes összege 25 milliárd euró lesz.
Bár minden tagállam igénybe veheti majd az eszközt, az elsősorban a válság által legsúlyosabban érintett gazdaságokban dolgozók számára fog különösen fontos biztonsági hálóként szolgálni. Az eszköz azt követően áll majd rendelkezésre, hogy valamennyi tagállam rendelkezésre bocsátotta garanciáit, és 2022. december 31-ig lesz igénybe vehető. Ezt a garanciát adta most meg a magyar kormány.