3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Meglehetősen visszafogott kiskereskedelmi adatokról adott hírt a KSH, a következő hónapokban jelentkezhet a pénzeső és a háború keresletemelő hatása a boltokban. 

A kiskereskedelem növekedési üteme némileg lelassult januárban: a forgalom volumene a nyers adat szerint 4,5, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest. Az előző hónaphoz, 2021 decemberéhez képest viszont a szezonálisan kiigazított adatok alapján csekély mértékben ugyan, de visszaesett a kiskereskedelem teljesítménye. Havi alapú zsugorodásra legutóbb tavaly júliusban volt példa - hívja fel a figyelmet gyorsértékelésében Virovácz Péter, az ING szenior elemzője.

Forrás: KSH
Forrás: KSH

Az előző év januárjához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene lényegében nem változott, a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 6,4 százalékkal nagyobb lett.

A használtcikk lesz az új sláger - benzinkutakon nem csökken a forgalom

A részleteket tekintve a visszafogott januári kiskereskedelmi teljesítmény egyaránt köthető a szokásosnál gyengébb élelmiszer és nem élelmiszer értékesítéshez. Mindkét főbb területen ugyanis lényegében stagnálás volt havi alapon, és az élelmiszer kiskereskedelmi üzletek forgalma éves összevetésben sem mutat érdemi növekedés idén januárban. A nem élelmiszer-kiskereskedelem 6,4 százalékos év/év növekedési indexe is sokkal inkább a tavalyi alacsony bázis eredménye - írja az ING szakembere. 

Jelentősen megugrott ugyanakkor az eladások volumene a használtcikk-üzletekben. Ez már könnyen lehet az előszele a vásárlói szokások átrendeződésének, amelyet a szokatlanul magas infláció indukál

- írja Virovácz Péter. 

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene mind havi, mind éves alapon dinamikus növekedést hozott, amiben vélhetően meghatározó szerepet játszott, hogy a kiskereskedelmi üzemanyagárat rögzítette a kormányzat, így a fogyasztók nem fogták vissza keresletüket, mint azt tették volna az egyébként vélhetően jelentősen emelkedő árak miatt.

A következő adatok hozhatják meg a robbanást: beesett a választási pénz és beütött a háború

A némileg gyengébb januári adathoz talán az is hozzájárulhatott, hogy a fogyasztók átmenetileg visszafogták a költéseiket, várva a februári kormányzati juttatásokat (tizenharmadik havi nyugdíj, szja-visszatérítés stb.), amelyek nagyobb kiadásokat finanszíroznak majd. Erre utalhat, ha februárban jelentősen megugrik a kiskereskedelem növekedési üteme. 

A kialakult háborús helyzet és humanitárius katasztrófa szintén a forgalom bővülésének irányába hat a közeljövőben. A magyar háztartások egy része felhalmozásba kezdhetett, míg sokan segélycsomagokat vásárolhattak a hazánkba érkező menekültek megsegítésére. Ez vélhetően majd a márciusi kiskereskedelmi adatokat is némileg erősítheti. Összességében tehát várakozásunk szerint a kiskereskedelem erős első negyedévet zárhat, ám a gazdaság távolabbi kilátásai egyre bizonytalanabbak.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!