A mobiltelefon lassan fast fashion áruvá válik, ahogy az egyik svéd lap, az Aftonbladet fogalmaz. A jólét jele ez, bár tény, hogy Magyarországon is szinte minden embernek van mobilja, még annak is, aki rogyadozó vályogházban lakik. Azt ugyanis rendbe hozni nincs pénze a családnak, viszont ha valakinek nincs okostelefonja, az kívül reked a társadalmon. Ma már Afrikában is lassan természetes a mobiltelefon használata, még akkor is, ha nincs pénz cipőt venni a gyerek lábára.
Mindegyik fejlett ország belefullad a mobiltengerbe, az említett svéd lap szerint kétmillió telefon lapul a skandináv ország állampolgárainak fiókjában, többségüknek semmi baja nincs, vagy ha igen, könnyen megjavíthatók lennének. Csakhogy a mobil státuszszimbólum lett, presztízstárgy. Sokszor a friss modell nem tud többet, csak küllemre tetszetősebb. Olykor már ez is elég az elcsábuláshoz.
Elindult az újrahasznosítás
El lehetne persze a fölös tárgyat ajándékozni. Vagy ha nem, legalább szelektív hulladékgyűjtőbe vinni, amire külhonban számos lehetőség kínálkozik. Ugyanakkor elindult egy pozitív újrahasznosítási folyamat is, és nem csak Skandináviában.
A magyarok a tavalyi év utolsó negyedévében 26 százalékkal többet költöttek felújított készülékekre, mint egy évvel korábban. Tavaly július és szeptember között ötmillió darab felújított mobiltelefon talált gazdára Európában 1,4 milliárd euró értékben, ami 17 százalékos bővülés az előző év azonos időszakához képest – idézi a CCS Insight piackutató cég felmérését az egyik hírportál. A felújított készülékek közül az iPhone-ok a legkelendőbbek, míg a Samsung a második legnépszerűbb márka.
A bonobók védelmében
A Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület a közös Passzold vissza Tesó! című kampányukat 2018 novemberében indították el. A visszagyűjtési akció eredményeként mára elérték a 8 tonnás mennyiséget, és új irányokba is elindult a kampány – tudtuk meg az intézet ügyvezető igazgatójától, Kádár Andrástól.
A program célja, hogy a magyar háztartásokban használt, de használaton kívülre került mobiltelefonokat összegyűjtsék, minél nagyobb mennyiségben. A használt készülékek kincset rejtenek, többek között 17 féle fémet lehet visszanyerni belőlük. A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, például a koltánérc bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok (többek között gorillák, bonobók és csimpánzok) élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik. Ezt a folyamatot szeretnék megfékezni, ha ugyanis a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítása nagyobb mennyiségben valósul meg, akkor az előállításukhoz szükséges ércek bányászata várhatóan csökkenni fog.
Szennyezhetik a talajvizet
Idén már lehetőség van a cégeknek is felajánlani a használt mobilflottájukat is, ami nem újrahasznosításra, hanem ismételt használatra kerül a Gorillapont.hu cég jóvoltából. A cég a telefonok teljes adattörlését, és javítását elvégzi, majd az értékesítésük után adományt juttat el a Jane Goodall Intézet számára.
A mobiltelefon napjaink leggyorsabban növekvő hulladéktípusa, nincs még egy olyan elektronikus készülék, amelyet ennyire sűrűn cserélnénk. Ugyanakkor ezek a csodamasinák nehezen bomlanak le, miközben számos mérgező vegyi anyagot tartalmaznak, amelyek szennyezhetik a talajt és talajvizet. Az egyik szaklap szerint egy szemétbe dobott mobiltelefon állítólag 150 ezer liter talajvizet képes beszennyezni. De nem csak Magyarországon élünk a tárgyak fogságában: az egyik bécsi szervezet honlapja közli, miszerint az osztrákoknak csak 20 százaléka válik meg folyamatosan mindentől, amire már nincs szüksége. Tíz válaszadóból négy olyan régebbi mobiltelefont halmoz fel, amelyet már egy ideje nem használ. Pedig a készülékek másodlagos nyersanyagokként visszakerülhetnének a gazdasági körforgásba.
Az idősebbek nehezebben válnak meg tőle
Sokszor azért őrizzük meg a régi telefonunkat, hátha elromlik az új, de van, aki egyszerűen csak a fiókban felejti a törött vagy lelassult készüléket. Ami nem meglepő, hogy az idősebbek kevésbé szeretik kidobni azokat a tárgyakat, amelyeket drága pénzért vettek, és amikhez valamilyen emlék miatt ragaszkodnak. Amíg a nyugati országokban gyakori, hogy a régi mobiltelefont eladományozza valaki jótékony célokra, addig ez Magyarországon még kevésbé terjedt el.
Létezik más aspektus is: a szakemberek szerint a régi lítiumakkumulátorok hajlamosak felrobbanni, tüzet okozni, ha súrlódásnak vannak kitéve. Ezért az ilyen akkumulátorral ellátott készülékeket csak üzletekben vagy hulladékgyűjtő központokban volna szabad leadni.