5p

Európai Uniós petíciót indított a külföldön tanuló magyar diákokat tömörítő Hungarian Youth Association és lengyel partnere, a Federation of Polish Student Societies in the UK annak érdekében, hogy a Brexit után drasztikusan megemelkedő brit egyetemi tandíjak ne jelenthessenek akadályt az Európai Unióban élő tehetséges fiataloknak.

A SaveEUStudents kampány célja az egyenlő feltételek megteremtése minden magyar és Európai Uniós diák számára. Ezt a petíciót beadó szervezetek egy olyan EU-s program létrehozásával tervezik elérni, mely fedezné az egyetemi tandíjakat, illetve a megélhetési költségeket, valamint az Erasmus+ helyébe léphetne az Egyesült Királyságban, miután az ország 2020. december 31-én az uniós oktatási programból is kilépett.

Jelenleg 2530 magyar és összesen 147 ezer EU-s diák tanul az Egyesült Királyság egyetemein, ebből nagyjából 14 ezren az Erasmus-program segítségével. Ez a szám azonban drasztikusan csökkeni fog a 2021 szeptemberében induló tanévtől, a brit tandíjak jelentős megemelése miatt, ha az Európai Unió nem siet a diákok segítségére.

A Brexit eredményeként az EU-s egyetemi hallgatók a 2021/22-es tanévtől már nem lesznek jogosultak a kedvezményes tandíjra, vagy a brit kormány által támogatott diákhitelre az Egyesült Királyságban. Ez azt jelenti, hogy az eddigi 9 250 fontos (3,9 millió forintos) éves tandíj csak azok számára lesz elérhető, akik már a fent említett dátum előtt megkezdték tanulmányaikat. Az idén kezdő magyar diákoknak már átlagosan 28 050 fontot (11,8 millió forintot) kell majd fizetnie évente. További nehézség, hogy a diákhitelhez sem lesz többé hozzáférése az újonnan kezdőknek, márpedig az elmúlt években kint tanuló magyarok elsöprő többsége élt a diákhitel lehetőségével, ugyanis anélkül esélyük sem lett volna kifizetni a mostanihoz képest alacsonynak számító 3,8 millió forintos éves tandíjat.

A sokszorosukra növelt tandíjak és a diákhitel lehetőség megszüntetése az Egyesült Királyságban tanuló EU-s és kifejezetten a magyar diákok számának drasztikus csökkenéséhez vezethet. A friss statisztikák szerint az idén 58 százalékkal kevesebb magyar diák jelentkezett a brit egyetemekre a januári határidőig: 430-an a tavalyi 1030-hoz képest. Azonban az Egyesült Királyság felvételi rendszerét üzemeltető szervezet legutóbbi adataiból nem derül ki a probléma súlyossága, mert az 58 százalékos visszaesés csak a jelentkezőkre vonatkozik, viszont tapasztalataink szerint közülük sokan már nem terveznek beiratkozni pénzügyi okok miatt, így a csökkenés valódi mértéke akár a 70-80 százalékot is elérheti.

„A növekvő díjaknak és a megfelelő mennyiségű támogatás hiányának köszönhetően, a közeljövőben drasztikusan csökkenhet a magyar és az EU-s diákok száma az Egyesült Királyságban. Ezek a hallgatók, akik világ legkiemelkedőbb felsőoktatási intézményeiben tanulnak, a külföldön elsajátított kritikus gondolkodásukkal és problémamegoldó képességeikkel jelentős szerepet vállalnak Magyarország gazdasági és szociális életében, amely az ország versenyképességét kiemelten erősíti. Komoly problémának tartjuk, hogy a tandíjak megemelése, illetve a diákhitel megszüntetése a kevésbé jómódú diákokat sújtja leginkább. A Brexit sajnos egy olyan világot vetít elénk, ahol sokaknak nem lesz lehetősége kijutni a választott egyetemükre, elsősorban pénzügyi okok miatt. Márpedig mi azt valljuk, hogy az irreálisan magas tandíj nem szabadna, hogy kettétörje a legtehetségesebb magyar és EU-s fiatalok karrierjét.  A SaveEUStudents kampány segítségével minimalizálni lehet az okozott károkat, és ezért a célért dolgozunk szorosan együtt a lengyel diáktársainkkal” – mondta el Karagich Bálint, a Hungarian Youth Association társ-ügyvezető igazgatója.

„A SaveEUStudents egy klasszikus európai kezdeményezés, mely az egyik legfontosabb európai alapértékre, az egyenlőségre épít. A Hungarian Youth Association elfogadhatatlannak tartja, hogy a kimagasló képességű fiatalokat pusztán anyagi körülményeik miatt kirekesszék a felsőoktatásból. A szabad oktatási intézmény választás nem kiváltság, hanem jog minden európai polgár számára. Abban hiszünk, csupán az adottságok és a szorgalom szabhatnak határt az álmoknak, a pénz sohasem. Ezért az ideális világért küzdünk a petíció benyújtásával. Szervezetünk már korábban egyeztetett magyar döntéshozókkal és az üzleti élet prominens szereplőivel, a magyar diákok helyzetének biztosítása érdekében. Célunk, a tudás valóban zavartalan áramlásának elősegítése az Egyesült Királyság és az Európai Unió között, igy támogatva a tehetségek korlátlan kibontakozását. Véleményünk szerint ezzel, politikai nézettől függetlenül, mindenki azonosulni tud” – jelentette ki Pirityi Soma Benedek, a Hungarian Youth Association társ-ügyvezető igazgatója.

 

A Hungarian Youth Associationről

A Hungarian Youth Association egy, a külföldön tanuló magyar hallgatók számára létrehozott nonprofit diákszervezet. A társaság célja egy olyan platform biztosítása a magyar fiatalok számára, ahol azok megoszthatják tapasztalataikat, és kapcsolatokat teremthetnek hasonló háttérrel rendelkező társaikkal. Víziónk egy olyan közösség, ahol a tehetséges magyar fiatalok tanulmányaik során otthonra találhatnak Magyarországtól távol is.

A szervezet az Egyesült Királyságban 19 egyetemi diákközösséget képvisel és közel 3000 diák érdekképviseletét látja el. A Hungarian Youth Association az Egyesült Királyságon kívül Ausztriában, Franciaországban és Hollandiában van jelen, amit öt további tagszervezet követ majd a közeljövőben
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!