A versenyszféra megnövekedett munkaerő-szükséglete a közszféra egyes területein munkaerő-elszívó hatást eredményezett és egyes önkormányzati intézményekné megkezdődött a szakemberek elvándorlása - vezeti fel Hoffmann Tamás, Újbuda polgármestere az előterjesztést, melyet az október 18-i testületi ülésen tárgyalnak a képviselők. Ennek alátámasztásaként leírta: február és szeptember között a szociális és gyermekjóléti feladatokat ellátó önkormányzati intézményeknél a betöltetlen álláshelyek száma 4,9 százalékról 6,3-ra emelkedett. És hiába vannak folyamatosan meghirdetve az állások, nem sikerül embert találni.
"A továbbra is magas színvonalú feladatellátás biztosítása érdekében szükséges az intézmények munkaerő-megtartó képességének és munkaerőpiaci pozíciójának erősítése, a jó szakemberek fokozott megbecsülése."
Ennek érdekében azt találta ki az önkormányzat, hogy a szociális és gyermekjóléti intézmények szakdolgozói részére október 1-től három osztályba sorolva újbudai pótlékot ad.
- Az A/osztályban havi 30 ezer,
- a B/osztályban havi 25 ezer,
- a C/osztályban pedig havi 10 ezer forintot.
Erre az önkormányzatnak 16,27 millió forintot kell átcsoportosítani, az újbudai pótlékot viszont nemcsak az idei év hátralévő hónapjaiban kaphatnák meg az érintettek, de a polgármester 2019-ben is szeretne erre fedezetet biztosítani.
Szociális dolgozók mellett óvodapedagógusokból is hiány van Újbudán, melynek megoldására a fentihez hasonló javaslattal élt a polgármester. A problémát az okozza, hogy egyrészt a kerületben élők lélekszáma folyamatosan bővül a lakóparkok gyarapodása miatt, valamint a pretankötelem 5 éves korról 3 éves korra való módosítása miatt is nőtt az ellátandó gyermekek száma.
A helyi önkormányzat már 2017/2018-ban szembesült azzal a ténnyel, hogy megnőtt a pályát elhagyók száma és a nevelőtestületi fluktuáció. A 2018/2019-es nevelési év során 118 állás üresedett meg részben nyugdíjazás, részben pályaelhagyás miatt, részben pedig azért, mert a kedvezőbb bérjuttatás miatt munkahelyváltás mellett döntöttek néhányan. Így szeptember közepén 35 betöltetlen állás volt Újbudán.
Ezt egyelőre a munkarend átszervezésével és helyettesítésével oldják meg, de ez hosszú távon nehezen tartható. Az előterjesztés szerint november végére elkészül egy tanulmány, ami a dolgozók motiválhatósági területeit, az óvodapedagódusok felmondása és pályelhagyása mögötti okokat térképezi fel. Addig is azonban a polgármester azt javasolja, hogy
"a tanulmányra épülő önkormányzati beavatkozási pontok meghatározásáig javaslom, hogy valamennyi óvodában dolgozó pedagógus számára havi 30 ezer forint újbudai pótlékot biztosítsunk október 1-jétől".
A két hónapra és a jövő évre jutó személyi juttatás és járulékai fedezete rendelkezésre áll a költségvetésben.