A Kreml honlapján ismertetett kezdeményezés értelmében a két országnak kölcsönösen elfogadható formában kellene szavatolnia, hogy nem avatkozik bele a másik belügyeibe - beleértve a választási folyamatokat is -, információ- és kommunikációtechnológiai, illetve más éltechnológiai eszközökkel sem.
Az orosz vezető arra hívta fel az Egyesült Államokat, hogy induljon újra a rendszeres és magasszintű szakértői párbeszéd az információ- és kommunikációtechnológiai kapcsolatok újjáépítéséről és a kiberbiztonságról. Biztosítani kell a folyamatos és hatékony kommunikációs csatornákat a nukleáris veszélyt csökkentő központok, a számítógépes vészhelyzeti készültségi csoportok és az informatikai biztonságért feleős magas szintű vezetők között.
Putyin indítványozta, hogy írjanak alá egy orosz-amerikai kormányközi szerződést az incidenseknek az informatikai térben való megelőzéséről, hasonlóan ahhoz, mint amilyen 1972 óta van érvényben a két ország között a nyílt tengeri incidensek kérdésében. Egyúttal javaslatot tett egy olyan globális egyezményre is, amelyben a részes államok kötelezettséget vállalnának arra, hogy tartózkodnak az információs technológiai csapás elsőként való alkalmazásától.
Az orosz elnök azt követően terjesztette elő kezdeményezéseit, hogy amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők, információtechnikai vállalatok és sajtóorgánumok azzal vádolták meg Moszkvát, hogy hackertámadásokkal és egyéb informatikai eszközökkel igyekszik hátrányos helyzetbe hozni Joe Biden demokrata elnökjelöltet. A Kreml tagadta, hogy beavatkozna az amerikai elnökválasztában, és azt állította, hogy a Washingtonban hangoztatott vádakkal szemben 2016-ban sem tett ilyet.