3p
-

Nem látszik a pánik a kisadózók körében a szigorodó szabályok miatt, igaz, sokan csak ilyentájt kapnak észbe.

Pár munkanap maradt hátra az évből, legkésőbb ilyentájt meg kell hozni a legfontosabb adózási döntéseket a kisebb vállalkozásoknál. Idén ez különösen igaz, mivel a parlament a nyáron módosította a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvényt, több helyen szigorítva a feltételeket. Ezek közül kiemelkedik az egy kifizetőtől származó bevétel 3 millió forint feletti részének extra adóztatása, 40 százalékkal.

A NAV hivatala. Még nem égnek a vonalak (Fotó: MTI)
A NAV hivatala. Még nem égnek a vonalak (Fotó: MTI)

A kormány azzal igyekezett nyugtatni a vállalkozásokat, hogy a módosítások valójában nem érintenek minden katást, mintegy 340 ezer katás nem esik bele ebbe a körbe, mert olyan szolgáltatást nyújtanak, amely nem néhány kifizetőhöz köthető, hanem számos ügyfélhez. Ilyen vállalkozások például a fodrászok. Csak azok a nagy foglalkoztatók kerülhetnek bajba, ahol a munkaviszont próbálják leplezni a dolgozókra kényszerített katás szerződésekkel.

De nem csak a multiknál dolgozóknak van okuk aggódni, számos olyan élethelyzet van, amikor valóban néhány kifizetőtől származik a bevétel, a tevékenység mégis megfelel a vállalkozási szerződésekkel szemben támasztott feltételeknek. Ezek a katások, ha nem figyelnek oda a számlázásukra, akkor jövőre sokkal több adót fizethetnek, mint eddig.

Kíváncsiak voltunk arra, mennyire bolydult fel a katás világ a törvényi szigorítások miatt, érzékelhető-e a katás adózók számának változásán, hogy próbálnak alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Például ahhoz, amelyik alapján csak egy katás érdekeltsége maradhat januártól a vállalkozóknak, többes jogviszony esetén pedig vagy maguk tesznek annak érdekében, hogy egyre csökkentsék a katás vállalkozásaik számát, vagy ha ez elmaradna december végéig, akkor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) teszi ezt meg helyettük.

Ezért a NAV-hoz fordultunk, hogy megtudjuk, a legutolsó adatok szerint mennyi katás vállalkozást tartottak nyilván. Válaszuk szerint november 30-án 390 042 egyéni vállalkozás és 36 655, más gazdálkodási forma szerint működő szervezet működött a kata szerint. Összesítve tehát 426 697 vállalkozás katázott november végén (ennél kevesebb emberről van szó természetesen, hiszen van, akinek az egyéni vállakozása mellett betéti társasága is katázik).

Ebből többféle következtetést lehet levonni. Az egyik, hogy a katásoknak tényleg csak egy kis részét érintené hátrányosan a szabályváltozás, a többiek hátradőlve várják a január elsejét. A másik, hogy - jó magyar szokás szerint - sok vállalkozó az utolsó pillanatra hagyja az ügyintézést, legyen szó az egyetlen katás érdekeltség megszüntetéséről, vagy ha több vállalkozásról van szó, akkor a "cégportfólió letisztításáról". Dolgukat megkönnyíti, hogy ma már a legtöbb dokumentálás elintézhető a neten, nem kell sorba állni az ügyfélszolgálatokon.

De azt is elképzelhetőnek tartjuk, hogy a katások alternatív megoldást keresnek (és találnak), amivel meg lehet kerülni az új szabályokat, például ismerősök vállalkozásainak közbeiktatásával.

Lapunk egyébként nemrég hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben tombol a válság, nem lankad az alapítási kedv az egyéni vállalkozások körében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!