3p

A június elején látott mélyponthoz képest két hét alatt megduplázódott a gáz tőzsdei ára, ez a trend a magyar gazdaság számára is nagyon fájdalmas lehet. Szerencsére azóta konszolidálódott a piac.

Június elején még a megawatóránként 20 eurós szinthez közelített a földgáz tőzsdei ára, ami a Covid és a háborút megelőző évek szintjét idézte. Mindez Magyarország számára különösen kedvező hír volt, hiszen hazánk a szénhidrogén alapú energiahordozókban szegény, ám ezeket nagymértékben igénylő iparágakat épít gőzerővel, olvasható a Privátbankárnak a fejlemények hátteréről készült írásában.

 Míg a két héttel korábbi ár mellett az államnak a mostani rezsicsökkentés - a támogatási rendszer és a lakossági piaci ára szaldója – nem, hogy pénzbe kerülne, de lapunk korábbi számítása szerint komoly nyereséget hozna, addig egy 40 eurós árszintnél ez már korántsem lenne így. Nem véletlen, hogy a gáz árának megugrására reagálva az utóbbi hetekben stabilan 370 alatti euró-forint árfolyam 375 fölé ugrott csütörtökön.

A nemzetközi szakértők a június elején kezdődött ármozgás kapcsán úgy vélekedtek, hogy az európai vagy globális gázfundamentumok alig, vagy egyáltalán nem változtak. Ugyanakkor a múlt heti mozgást valamennyire indokolta, hogy az egyik legrégebb óta üzemelő, és kimerülőben lévő tengeri gázmezőt Hollandiában a kiszivárgott információk szerint még az idei évben bezárják. Emellett az is aggodalma okozott a befektetők körében, hogy Norvégiából is érkeztek aggasztó hírek, előbb az derült ki, hogy a hammerfesti LNG-üzemben tártak fel műszaki problémákat, majd arról számoltak be, hogy a Shell nyhamnai gázfeldolgozó üzemben állították le a munkákat. Ugyan az első problémát még a héten megoldották, a piacok azonban idegesen reagáltak ezekre az információkra.

A kedvezőtlen hírekre adott drasztikus reakciók miatt csütörtökön a TTF gáz kurzusa napon belül egy lépésnyire került a 40 eurós szinthez. Igaz a hét utolsó kereskedési napján a kedélyek megnyugodtak és pénteken, majd hétfőn is komolyabb esést láthattunk.

A Privátbankár cikke kitér arra is, hogy Magyarország számára az energiahordozók ára erősen befolyásolja a gazdasági helyzetet. Földgázból a felhasznált mennyiség nagyjából 88-90 százalékát importból szerezzük be, a hazai kitermelés mennyisége viszonylag alacsony. A kormány ugyan szeretné ezt növelni, ám a magyarországi termelés részaránya várhatóan akkor sem fog érdemben növekedni, mivel közben az ide települő energiaintenzív ipari létesítmények miatt növekvő földgázhasználattal kell számolni. Mindez azt jelenti, hogy amennyiben emelkedik a földgáz ára, akkor az komoly terhet tesz a teljes magyar gazdaságra. A teljesség igénye nélkül: emelkedni fog az infláció, romlik a forint, megbillennek az egyensúlyi adatok, romlik a magyar versenyképesség és csökken az életszínvonal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!