2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Három hónapnyi bővülés után újra szűkülés: 50 pont alá esett a magyar BMI januárban.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 49,9 pont lett. A válaszadók az előző hónaphoz képest lassulásról és stagnáláshoz hasonló folyamatokról számoltak be januárban. A BMI 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal - a mostani adat tehát hajszállal, de zsugorodást jelez előre. 

A 2024 januári BMI index alacsonyabb a decemberi (52,8) értéknél. A korábbi január havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,9) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (52,7).

Az indexek többnyire csökkentek, ennek ellenére még hat index áll a fellendülési tartományban. 

  • Az új rendelések mennyisége mérsékelten nőtt, az indexérték 2,2 százalékponttal csökkent.
  • A termelési mennyiség ismét bővülést jelez, az e havi indexérték 2,0 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. 
  • A foglalkoztatás 50 pont felett áll, az indexérték 0,3 százalékponttal nőtt. 
  • A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 2,4 százalékponttal nőtt. 
  • A vásárolt készletek index értéke 4,4 százalékponttal csökkent decemberhez képest. 
  • A külpiaci mutatók közül az import indexe 6,7 százalékponttal esett vissza, az exporté 2,7 százalékponttal csökkent. 
  • A beszerzési árak mérséklődtek, az index értéke 15,3 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. 
  • A beszerzési mennyiség index 2,0 pontot esett vissza. A késztermékkészletek indexe 7,4 százalékponttal csökkent e hónapban.

Drágul a tojás, olcsóbb az acél

A beszerzési árak esetében a januári index csökkent, az indexérték az árak mérséklődését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a harmadik legalacsonyabb e havi érték. 

Ebben a hónapban faáruk, ónozott lemez, palackok és tojás kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, alapanyagokból, csomagolóanyagból, kartonból, műanyagtermékekből, papírtermékekből és vasból. Jelentősebb árcsökkenésről acél, karton, kémiai anyagok és lakkok kapcsán számoltak be a válaszadók.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!