3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem volt olyan EU-s tagállam, aki 2010 és 2016 között ilyen mértékben növelte volna a sportra, kultúrára és vallásra fordított költségvetési kiadásokat.

Szociális ellátásra kevesebbet, államigazgatásra többet fordított az uniós átlagnál a kormány 2016-ban - írtuk nemrég az Eurostat legújabb listájára hivatkozva. Ha azt vizsgáljuk, 2010-hez képest hogyan változott a forrásmegosztás, akkor 10 terület közül mindössze 3 esetben növelte a költéseket az Orbán-kormány:

  • közrendre és közbiztonságra
  • gazdasági ügyekre
  • valamint a szabadidőre, kultúrára és vallásra.

A közrendre és közbiztonságra a GDP 2,3 százalékát fordították Orbánék 2016-ban, ami szerény 0,3 százalékpontos növekedést jelent a 2010-es kiadásokhoz képest. Ennél nagyobb mértékben, 1,1 százalékponttal 7,1 százalékra nőtt a gazdasági ügyekre fordított összeg, a legnagyobb mértékben, 1,5 százalékponttal viszont a sportra, kultúrára és vallásra fordított költések összege ugrott meg, így 2016-ba már a megtermelt bruttó hazai termék 3,3 százalékát fordította erre a célra a kormányzat.

Ez nominálisan közel 1168 milliárd forintnak megfelelő összeget jelent szemben a 2010-es 490 milliárddal.

Utóbbi terület nemcsak azért érdekes, mert kiemelkedő mértékben nőtt meg a "támogatottsága", hanem azért is, mert Orbánékon kívül egy másik kormány sem érezte ennyire fontosnak. Ha a 2016 és 2010 közötti változások alapján nézünk egy rangsort, akkor Magyarország a 1,5 százalékpontos növekedésével toronymagasan az élen áll, rajtunk kívül még 7 tagállam költött többet erre a célra, viszont minden esetben legfeljebb 0,3 százalékpontos emelkedésekről van szó.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Azzal, hogy Magyarország a GDP 3,3 százalékát fordítja ilyen célokra, a legnagyobb költekező lett ebből a szempontból, igaz, hazánk számára úgy tűnik, korábban is fontos volt ez a terület, hiszen a 2010-es 1,8 százalékos arány megosztva a harmadik legmagasabb volt. Akkor az élen Szlovénia állt 2,2 százalékkal, ezt Észtország követte 2,1 százalékkal, a dobogó harmadik fokán pedig Hollandia, Magyarország és Dánia állt 1,8 százalékkal. A vizsgált 6 évben ez a sorrend is átalakult: ahogy arra korábban utaltunk, az élen 3,3 százalékkal Magyarország áll, mint legnagyobb költekező, mögöttünk a második helyre Izland jött fel, a dobogó harmadik helyére pedig Észtország került 2010-hez képest változatlan, 2,1 százalékos GDP-aránnyal.

A rangsor legvégén Svájc szerepel 0,8 százalékkal mögötte az Egyesült Királyság 0,6 és legutolsóként Írország 0,5 százalékkal. 2010-ben még Németország, Bulgária és Görögország voltak a sereghajtó szerepben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!