A Transparency International által kiperelt iratokból kiderült, hogy Szlovákiához hasonlóan idehaza is tengerimalacokon tesztelték a Szputnyik vakcinákat - két nappal az engedély kiadása előtt. Az eredmény szerint „A vakcinázást követően az állatok testtömege nem csökkent. (…) Sem oltás után helyi reakció, sem általános klinikai tünet nem volt megfigyelhető. A vizsgálat során az állatok végig jó egészségi állapotúak voltak” - idézi a 24.hu.
Arról azonban nincs információ, hogy a kínai Sinopharmmal is kísérleteztek-e tengerimalacokon vagy más állatokon.
A vizsgálat során gyárlátogatásra is sor került Oroszországban, ez egy nappal az ideiglenes engedély kiadása előtt történt. Azonban nem lehet azt mondani, hogy mindent rendben találtak, a jegyzőkönyvből - bár nagyon sok információt kitakartak - az kiolvasható, hogy
"a teljeskörű helyes gyártási gyakorlat megállapítására illetve ellenőrzésére nem volt lehetőség (...) mindenképp szükség van a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) gyártási tételenkénti vizsgálataira és értékelésére.”
Nagyon sok információt takartak ki egy január 21-i látogatásról is, melyre a Roszdravnadzor orosz egészségfelügyeleti intézetben került sor. Itt a legyártott vakcinákat a forgalomba helyezés előtt az orosz hatóságok átvizsgálják.
A kitakarások miatt a korrupcióellenes szervezet büntetőfeljelentést tett az OGYÉI ellen.
Az általános megállapításoknál rögzítik azt, hogy az oroszországi kísérletek szerint a megfigyeltek 94 százalékánál jelentkeztek enyhe mellékhatások, súlyosak azonban csak 0,3 százaléknál, és ezek egyike sem volt kapcsolatba hozható az oltással a leírás szerint. A szakértőknek az is gondot okozott, hogy az orosz és az uniós szabványok teljesen eltérőek. „A felhasznált anyagok és módszerek a helyi előírásokra hivatkoznak, ezen különbség okán az Európai Gyógyszerkönyvnek való megfelelőségük nehezen definiálható” – olvasható.
Kínában január közepén jártak a magyar szakemberek a Sinopharm vakcina gyártási folyamatát ellenőrizni. A helyszíni ellenőrzés során tizennégy hiányosságot állapítottak meg az angol nyelvű dokumentum szerint, ezek kijavítását március 3-áig írták elő. Ezért nem is adták ki GMP (good manufacturing practice – helyes gyártási gyakorlat) igazolást, amely a gyógyszer-engedélyezés alapfeltétele. Mivel ennél a résznél is sok volt a kitakarás, több részlet nem ismerhető meg a dokumentumból.
Ligeti Miklós, a Transparency jogi igazgatója szerint a Szputnyik és a Sinopharm által készített koronavírus elleni oltóanyagok magyarországi beszerzését a korrupció igazán különleges esetének tartják. Ezúttal ugyanis nemcsak a közpénzek már-már szokásos lenyúlása és elherdálása volt megfigyelhető, hanem magyar emberek százezreinek, ha nem millióinak az életét is közvetlen veszélynek tette ki a kormány.
A keleti vakcinák vizsgálatával és engedélyezésével kapcsolatos iratokat a Transparency International (TI) Magyarország perelte ki a hivatalból, majd azokat a 24.hu rendelkezésére bocsátotta a korrupcióellenes szervezet.