2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ha semmi nem változik, novemberre kiürül a Fővárosi Vízművek kasszája - írja a Népszava cikke. Nem csak a lakosságnak, hanem mindenkinek nyomott áron kell adniuk a vizet.

Nem csak a lakosság, hanem az autómosó, a stadion és a Karmelita kolostor is olcsón kap vizet

A fővárosban bruttó 218 forintba kerül egy köbméter – azaz ezer liter – víz a lakosságnak. A közületi fogyasztóknak nettó 200 forintot, bruttó 254 forintot kell fizetni ezért. Csakhogy ez az összeg messze nem fedezi a kitermelés, az infrastruktúra amortizáció és az indokolt fejlesztések költségét - írja a Népszava. Még a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szerint is ennél 300 forinttal magasabb vízdíj lenne reális, a fejlesztések költségeit is beleszámítva pedig nettó 900 forintos vízdíjra lenne szükség a számítások szerint. 

Végülis ingyen is osztogathatnák a vizet... de ki fizetné ki a számlát? Fotó: MTI/Soós Lajos
Végülis ingyen is osztogathatnák a vizet... de ki fizetné ki a számlát? Fotó: MTI/Soós Lajos

Ehelyett nyomott áron, veszteséggel értékesíti mindenkinek a vizet a Vízművek - a stadionoknak, a MÁV-nak, a kórházaknak, egyetemeknek, börtönöknek, rendőrségeknek, minisztériumoknak vagy épp a Karmelita kolostornak is. De nem csak az állami szerveknek: a gyógyszergyáraknak, a szállodáknak és az autómosóknak - szóval tényleg  mindenkinek.

Pár hónapon belül milliárdokat kellene előteremteni

Csak a legtöbbet fogyasztó 30 állami cégnek, illetve intézménynek nyújtott szolgáltatáson 1,8 milliárd forintot bukott tavaly a Fővárosi Vízművek – mondta a lapnak Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes. Emellett évente legkevesebb 1,5 milliárdot meghaladó vesztesége származik a fővárosnak a toplistás magántársaságok ellátásából is.

Csak a gazdasági társaságok miatt évente 10-24 milliárdos hiányt kell eltüntetni a cégnél.

Erre jön még rá a vezetékadó, a rendszerhasználati díj, az energiaárak miatti többletkiadás - Tüttő Kata szerint ha minden a jelenlegi tendencia szerint halad tovább, akkor novemberre komoly likviditási problémákkal kell szembenézni a vízműveknél, 5 milliárd forinttal kell kisegíteni a céget.

"Honnan vegyük el ezt a pénzt? Az idősotthonoktól, a közösségi közlekedéstől?"

- tette fel a kérdést Tüttő Kata.

A Népszava több helyről megerősített információja szerint az Energiaügyi Minisztériumban már dolgoznak az új, egységes vízdíjrendszer kialakításán, amelyről akár már ősszel dönthetnek a Parlamentben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!