Jens Spahn egészségügyi miniszter berlini tájékoztatóján elmondta: a szövetségi kormány és a 16 tartományi kormány vezetőinek keddi értekezletére készülve a többi között
kijárási korlátozások bevezetését és az otthoni munkavégzés kiterjesztését mérlegelik.
A tervezett intézkedések fő rendező elve, hogy a vírus terjedésének feltartóztatásához tovább kell ritkítani a fertőzésveszéllyel járó érintkezéseket, egymás közti kapcsolatokat.
Az elkerülhetetlen érintkezéseknél a fertőzésveszély csökkentésére kell törekedni, így sajtóértesülések szerint a bajor tartományi kormány hétfőn érvénybe lépett rendelkezésének mintájára
országszerte előírhatják FFP2 védelmi osztályú részecskeszűrő maszk viselését a közösségi közlekedésben és az üzletekben.
A szövetségi kormány 34,1 millió embernek - a hatvan éven felülieknek és a krónikus betegségben szenvedőknek - juttat el utalványokat, amelyekkel fejenként 12 darab FFP2 besorolású maszkot lehet kiváltani.
A tájékoztatót abból az alkalomból tartották, hogy Jens Spahn hétfőn kiadott egy miniszteri rendeletet, miszerint a pozitív SARS-CoV-2-tesztek legkevesebb öt százalékánál úgynevezett génszekvenciális elemzést kell végezni, hogy a hatóságok a lehető legpontosabban szemmel tarthassák a vírus különböző változatainak terjedését és észrevegyék, ha felbukkan egy új mutáció.
A miniszter szerint az eddigieknél jóval könnyebben terjedő két új változat, az elsőként Nagy-Britanniában, illetve Dél-Afrikában azonosított mutáció is megjelent már Németországban, és igen "nyugtalanító" hírek érkeznek Brazíliából is, ezért nagyon fontos a vírus változatainak azonosítása.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) hétfői adatai szerint az utóbbi 24 órában 7141 fertőződést szűrtek ki. A pozitív tesztek száma már meghaladja a kétmilliót.
A Coviddal összefüggésben legutóbb 214 halálesetet regisztráltak, így a halálos áldozatok száma 46 633-ra emelkedett.
Ez a hatodik legmagasabb érték Európában az Egyesült Királyság (89 ezer áldozat), Olaszország (82 ezer áldozat), Franciaország (70,5 ezer áldozat), Oroszország (65 ezer áldozat) és Spanyolország (53 ezer áldozat) után.
Egyes szakértők szerint a lépések indokoltak, mások viszont úgy vélik, hogy
a kormány a folyamatos szigorításokkal túlfeszíti a húrt.