4p

A Magyar Bankholding elemzői az év közepétől jelentősen lassuló inflációt várnak, ezzel párhuzamosan a második félévben a kamatok is csökkenni fognak. Ennek ellenére a bank elemzői nem számítanak érdemi forintgyengülésre.

Az első félévben még a bizonytalanság erősen velünk lesz, legyen szó a növekedésről vagy éppen az inflációról, ám a második negyedévben már megérkezik a pozitív fordulat, amely az év további részében már markánsan jelentkezet. Többek között erről is szó volt a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzőinek negyedéves kitekintő sajtóeseményén.

A magyar gazdaság idei kilátásait jelentősen javítja az elmaradó akut energiaváság, az európai gazdaságok alkalmazkodóképessége, az energiaárak folytatódó visszaesése, valamint számos ágazat ellenállóképessége. Többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Bankholding elemzői optimistábbak lettek, emiatt az idei növekedési előrejelzésüket felfele módosították: az idei évre így 1 százalékos GDP-növekedést várnak. Suppan Gergely, a Bankholding vezető elemzője szerint a következő években jelentősen gyorsulhat a növekedés, ez részben a javuló kilátásoknak, részben az új ipari kapacitások belépésének köszönhető. Az elemző azt jelezte, hogy 2024-ben és '25-ben elindulnak olyan, a GDP-re önmagukban is jelentős hatást gyakorló beruházások, mint a debreceni BMW-gyár, vagy a CATL akkumulátorgyára.

A növekedés kapcsán az is bizonyos fokú optimizmusra adhat okot, hogy a megugró infláció ellenére sem esett vissza drasztikusan a háztartások fogyasztása. Azt elismerte az elemző, hogy az első negyedévben még lassulás várható, azt követően viszont ezen a területen is erősödés jöhet, ami az év végén hozzájárulhat a növekedéshez. Az idei évi szerény növekedést követően a következő években a Magyar Bankholding elemzői szerint a háztartások fogyasztásának bővülése közelíthet a 4 százalékhoz.

Túl vagyunk az inflációs csúcson

A szolgáltatások és az alkoholtermékek vártnál nagyobb drágulása miatt 17,5 százalékról 18,5 százalékra emelték az éves inflációs előrejelzésüket a bank elemzői. A következő hónapokban még mérsékelt, majd az év közepétől meredek csökkenést jeleznek előre, aminek a hátterében jelentős szerepe van a bázishatásnak. Az egyre szélesebb körben bejelentett árcsökkentések hatására az infláció meredekebben is mérséklődhet, amit a nemzetközi termény-, nyersanyag- és energiaárak zuhanása is támogat.

Örömteli volt az utóbbi hónapokban az infláció szempontjából is a forint árfolyamának erősödése, hiszen ez megjelent az árakban is, így például a tartós fogyasztási cikkek árainak mérséklődő növekedésében. A Bankholding elemzői szerint az év végére egyszámjegyű lehet az infláció.

Az energiaárak zuhanása az egyensúlyi adatokra is nagyon pozitív hatást gyakorolhat. Már most látszódik az energiaegyenleg javulása, ami vissza fog köszönni mind a külkereskedelmi mérlegben, mind pedig a folyó fizetési mérlegben. Idén a cserearányok javulása, a belső kereslet enyhe visszaesése és az export folytatódó növekedése miatt 5,3 milliárd euróra, a GDP 2,6 százalékára csökkenhet a folyó fizetési mérleg hiánya.

Nagyon jól áll a munkaerőpiac

A munkaerőpiac továbbra is feszes, minimálisan emelkedett a munkanélküliségi ráta, de ez elsősorban az aktivitási ráta növekedésének köszönhető. Ennek hátterében globálisan az állhat, hogy az inflációs környezetben sokak számára a korábban rendelkezésre álló jövedelem nem elegendő. Így többen visszatérnek a munkaerőpiac annak érdekében, hogy a korábbi (reál)jövedelmi színvonalra visszatérhessenek.

Horváth András vezető elemző úgy vélekedett, hogy a nemzetgazdasági szintű bérnövekedés továbbra is kétszámjegyű marad: 14-15 százalék közötti lehet a minimálbér és a bérminimum 16, illetve 14 százalékos emelése, valamint a magas infláció következtében növekvő bérigények miatt.

Merre tovább forint?

A forintot jelentősen védi a 18 százalékos kamat, igaz, ennek ellenére tavaly még ennél a kamatszintnél is volt 430-as euró árfolyam. A devizaárfolyamra pozitív hatással van, hogy érdemben javult az energiaárak miatt az egyensúlyi helyzet.

A második félévtől várnak kamatcsökkentésre a bank elemzői, ez rövid távon ugyan okozhat majd bizonytalanságot, de tartós gyengülésre nem számítanak a szakértők. A következő hetekben kisebb erősödés is elképzelhető, ennek hatására ugyanakkor megindulhat a kamatcsökkenés, amit egyébként a Bubor is előre jelez. Az év végére 378 forint körüli euróárfolyammal számolnak a bank elemzői.

További árfolyamokért kövesse laptársunk, a Privátbankár árfolyamfigyelőjét! >>

Lefele hatást gyakorolhat az árfolyamra az is, ha sikerül az uniós forrásokról megállapodni és elindulnak az utalások, ez ugyanis erősítheti a forintot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!