3p

Távol-keleti üzletemberek szerepelnek azon a fotón, amin Taszár polgármestere és Kaposvár alpolgármestere tárgyal a Somogy vármegyei korábbi légi bázis sorsáról. Bár korábban a kormány kereskedelmi repülőtérként képzelte el a taszári repülőtér jövőjét, most már iparterületként hivatkoznak rá.

Bár a szerződéskötési folyamat még mindig nem zárult le, így az árverést lebonyolító Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szerződéslistáján továbbra sem szerepel a taszári légibázis értékesítése, egyre több jel mutat arra, a parlagon heverő repteret is távol-keleti befektetői csoport szerezhette meg.

Erre utal, hogy Taszár község Facebook-oldalára Varjas András polgármester szerdán kitett egy beszámolót, mely szerint „a reptér befektetőivel újabb tárgyaláson vettek részt”. A bejegyzés szerint először a közös tulajdonban levő terminál jövőjéről egyeztettek Borhi Zsombor kaposvári alpolgármesterrel, majd egy okosmérőket gyártó cég képviselőivel. Varjas szerint a vállalkozás

„akár a taszári reptér területén kialakítandó iparterület első betelepülő vállalata is lehet”.

Hogy a fotókon kik is szerepelnek pontosan, az a szerdai közzétételből még nem derült ki, így nem tudni, hogy a távol-keletiek az okosmérőket gyártó cég vagy a reptér vevőinek képviselői lehettek-e.

A posztból nem derül ki, a távol-keleti üzletemberek a reptér vevői vagy a területen vállalkozni kívánó cég képviselői lehetnek-e. Fotó: Facebook / Taszár Községi Önkormányzat
A posztból nem derül ki, a távol-keleti üzletemberek a reptér vevői vagy a területen vállalkozni kívánó cég képviselői lehetnek-e. Fotó: Facebook / Taszár Községi Önkormányzat

A kérdésre péntek délután kaptunk választ. A polgármesternek a település Facebook-oldalán közzétett Facebook-bejegyzésében már az olvasható, hogy

az adásvételi szerződés aláírása egy távol-keleti befektetőcsoporttal megtörtént, és a vételár kifizetése következik, melyre 60 nap áll rendelkezésre. Logisztikai központ és iparterületek kialakítása is a tervek között szerepel”.

Az mindenesetre

beszédes, hogy a posztokban már nem kereskedelmi repülőtér, hanem „iparterület” kifejezés szerepel.

Ugyanis – mint arra korábban rámutattunk – a régóta használaton kívüli repteret a kormányzat 2021 végén még kimondottan kereskedelmi repülőtérré alakítás céljából rendelte el eladni az SGF Silu Global Fund Zrt.-nek.

Ismert, a szerződés (melynek összege csaknem 2 milliárd forint volt) kútba esett, ezért a kormány korábbi határozatát visszavonva árverésre bocsátotta az ingatlanegyüttest. Ám a korábbi kormányhatározattal ellentétben az idén február eleji kormánydöntésben már nincs szó arról, hogy kereskedelmi repülőtérként kell hasznosítani azt.

A licitálás 2,6 milliárd forintról indult, az egyelőre ismeretlen vevő végül 3,6 milliárd forintért szerezte meg az ingatlanegyüttest.

A bizonytalanság a helyiek körében is felütötte a fejét. Korábban meg nem erősített értesülések kínai befektetői csoportról szóltak, Varjas András ezért május közepén egy Facebook-bejegyzésben kívánta elejét venni a szóbeszédnek. Mint írta, a befektető csak a szerződéskötés után fogja kidolgozni a korábban reptérként működött területre vonatkozó koncepcióit, „addig is mindenféle »híresztelésekre«, »pletykákra« nem szeretnénk nyilatkozni” – írta a posztban a településvezető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!