2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ahogy az várható volt, miután Oroszország nem fér hozzá a nemzetközi pénzpiacokhoz és nem tud deviza tranzakciókat bonyolítani, így az aktuális dollártörlesztésre sem kerülhetett sor. Mivel jár a technikai fizetésképtelenség?

Ahogy arról vasárnap beszámoltunk a várakozásoknak megfelelően képtelen volt Oroszország a 100 millió dollárnyi kötvényfizetésési kötelezettségének teljesítésére. Oroszországnak ugyan lenne pénze kifizetni a hitelezőit, de a nemzetközi szankciók miatt nem tud külföldi bankoknál számlaforgalmat bonyolítani és devizában fizetni, így hivatalosan pénzügyi nemteljesítővé vált.

Az ügy kapcsán természetesen megszólalt a Kreml illetékese, és ismét jelezték az oroszok, hogy az országnak valójában nem fizetésképtelen, de a szankciók miatt nem tud pénzt küldeni a kötvénytulajdonosoknak, azzal vádolva a Nyugatot, hogy így próbálják mesterséges csődbe kergetni és ellehetetleníteni az orosz gazdaságot. Tény, hogy miután a nyugati országok hátat fordítottak Moszkvának a most kimondott fizetésképtelenségnek kisebb a gyakorlati jelentősége, hiszen a fennálló szankciók miatt a banki kapcsolatok szünetelnek és nem tudnának hiteleket felvenni.

A most bekövetkezett esemény egyébként a maga nemében rendkívüli, még akkor is, ha az orosz pénzügyi rendszer ettől nem fog összedőlni. Oroszország ugyanis több mint egy évszázaddal ezelőtti bolsevik forradalom idején vált utoljára a nemzetközi kötvényekeivel nemteljesítővé.

A nyugati hatalmak számára mindez persze komoly kommunikációs fegyvertény lehet, ami igazolhatja az eddigi szankciókat a közvélemény szemében. Az aktuális kötvényfizetés május végén vált megoldhatatlanná, amikor az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának a Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatala (OFAC) ténylegesen megakadályozta Moszkvát a kifizetésekben.

A szakértők szerint jelen pillanatban a fizetésképtelenség leginkább szimbolikusnak tekinthető, hiszen többek között a megnövekedett olaj és gázbevételek miatt Moszkva nem is akar hitelt felvenni. Ugyanakkor, a háború esetleges lezárását követően, ha visszatérne Oroszoroszág a piacokra, akkor vélhetőleg a technikai csőd bélyege miatt csak megnövekedett hitelköltségek mellett juthatnak majd pénzhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!