8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A válasz röviden: igen! És ezt nemcsak a körülötte kialakult felhajtás (vagy épp e cikk szerzőjének klubelkötelezettsége) mondatja, hanem objektív mutatók is. Megnéztük, magyar focistákat mikor és mennyiért szerződtettek nemzetközi, akár magasan jegyzett klubok, az Anfield Road friss szerzeményét pedig betájoltuk a mostani átigazolási időszak pénzügyi térképén is.

Nem túlzás azt állítani, hogy Szoboszlai Dominik liverpooli igazolása a magyar foci utóbbi évtizedeinek legnagyobb pályán kívüli sikere. Sikerekkel pedig csak az utóbbi néhány évben büszkélkedhetünk. Gondolunk itt a válogatott Eb-szerepléseire, a Nemzetek Ligájában elért eredményekre vagy a Fradi nemzetközi sikereire. Talán ezeknek is köszönhető, hogy Szoboszlai Dominik magyar rekordot jelentő, 70 millió eurós vételárért került a Lipcse csapatától a Liverpoolhoz.

„Szobo” ezzel saját magát előzte meg, hiszen eddig is ő tartotta a rekordot, a Lipcse ugyanis 36 millió eurót fizetett a magyar támadó középpályásért a Salzburg együttesének három évvel ezelőtt. És még ez az érték is csaknem kétszerese annak, amit előtte valaha magyar labdarúgóért fizettek.

A Liverpool friss igazolása toronymagasan a legdrágább magyar játékos. Fotó: Facebook / Liverpool FC
A Liverpool friss igazolása toronymagasan a legdrágább magyar játékos. Fotó: Facebook / Liverpool FC

Emlékezhetünk, a nem is olyan távoli múltban a magyar focinak voltak olyan mélypontjai, mint vereség Izlandtól, Máltától vagy alig tíz éve a „nyócegy” Amszterdamban. Nem véletlen, hogy a Transfermarkt adatai szerint a huszonöt legnagyobb összegű, magyar focistát érintő tranzakció között csupán nyolcat találunk, mely a 2012/13-as szezont megelőzi.

Ezek közül szinte magától értetődő, hogy Dzsudzsák Balázs igazolásai voltak az eddigi legdrágábbak. A legendás ballábas támadó középpályás a 2007/08-as szezonban, 21 évesen igazolt Debrecenből a PSV Eindhoven csapatához, a holland klub 2,5 millió eurót fizetett érte. Ez jelenleg a 25-ös listán a 18. helyhez elég. És bár a németalföldi klubnál rajongtak érte, hiszen 156 mérkőzésen 56 találatig jutott, emellett számos gólpasszt is adott, „Dzsudzsi” 2011 nyarán 14 millió euróért az orosz milliárdos, Szulejman Kerimov nevével fémjelzett Anzsi Mahacskalához szerződött. Nagy sikereket itt nem ért el, fél év múlva tovább is állt az ugyancsak orosz Dinamo Moszkvához, ami 19 millió euróba fájt az orosz fővárosi csapatnak. Ez a két igazolás viszont a 25-ös lista harmadik és negyedik helyét jelenti, Szoboszlai felbukkanásáig ő volt a legdrágább magyar focista, aki még Cristiano Ronaldót is képes volt felidegesíteni a portugáloknak lőtt két góljával. „Pattanjon meg, ahányszor csak akar!”

A lista ötödik helyén egy igazi „retro” legenda áll: Détári Lajos! „Döme”, aki a mai napig az utolsó, világbajnokságon elért gólunkat lőtte Kanada ellen 1986 júniusában, 1988 nyarán igazolt a német Eintracht Frankfurt együtteséből a görög Olimpiakosz Pireusz csapatához. A vételár akkor elképesztően magasnak számító 18 millió márka volt, ami a Transfermarkt számítása szerint 8,7 millió eurónak felel meg. Hogy a Frankfurtot szabadrúgásgóljával kupagyőzelemhez juttató világválogatottnak ez az ára mennyit is ér, ahhoz összehasonlításképp tegyük mellé, hogy Diego Maradona négy évvel korábban 12 millió eurónyi összegért ment a Napolihoz, míg 1989-ben 6,5 millió eurónyi pénzt fizetett ki az Internazionale a következő évben világbajnoki címet nyert német csatárért, Jürgen Klinsmannért.

A sorban meg kell említeni még Huszti Szabolcsot, aki 2009 elején igazolt a Metztől a Zenit Szentpétervár együtteséhez 3 millió euróért, és Németh Krisztiánt is, aki az MTK akadémiájának saját nevelésű játékosaként 2007 nyarán, 18 évesen kapott szerződést a Liverpooltól, az ő vételára is 3 millió euró volt. „Némó” a vörösöknél a tartalékcsapat csatáraként ért el szép sikereket. Szintén korábbi, 2008 nyári tranzakció volt az, amikor az akkor az angol másodosztályban, a Championshipben szereplő Plymouth-ból Halmosi Péter a Premiere League-ben vitézkedő Hull Cityhez igazolt 2,5 millió euróért.

Amit most Szoboszlai Dominik és amit tíz évvel ezelőtt Dzsudzsák Balázs neve jelentett, az húsz éve pedig a Gera Zoltán körüli hype volt. „Gerzson” a Ferencvárossal elért sikerek után 2004 nyarán igazolt az angol legfelsőbb osztályba, a West Bromwich Albion együttese 1,5 millió fontot, azaz 2,25 millió eurót fizetett az akkor 25 éves támadó középpályásért. Aki meg is hálálta a bizalmat, 136 mérkőzésen 21 góllal járult hozzá a klub eredményeihez. A népszerű focista még sokáig játszott, és Dzsudzsi két megpattanós gólja mellett nem feledjük ugyanezen a meccsen a 2016-os Európa-bajnokság talán legszebb találatát sem.

Focistáink zöme tehát a mélypontot követően, főleg a 2016-os franciaországi foci-Eb után lett egyre értékesebb játékos. Szalai Ádám, aki a közelmúltig a válogatott csapatkapitánya volt, 2013 őszén ment a Mainztól a Schalke 04 együtteséhez 8 millió euróért. A középcsatár egy évet töltött a gelsenkircheni csapatnál, ahonnan a szintén a Bundesliga élvonalában szereplő Hoffenheim gárdája vitte el 6 millió euróért. Ez a két igazolás a magyar top 10 hatodik és hetedik helyéhez elég. Szalainak talán legemlékezetesebb találata szintén a 2016-os Eb-hez kötődik, hiszen az ő Ausztria ellen szerzett gólja volt az 1986-os vb után az első válogatott találat rangos nemzetközi tornán. „Be lehet azt piszkálni, pöckölni, tuszkolni!”

A lista nyolcadik helyén Sallai Roland található. A válogatott jobbszélsőt 2018 nyarán, 21 évesen igazolta le a német első osztályban szereplő Freiburg együttese a ciprusi Nicosiától. A németek 4,5 millió eurót fizettek azért a Sallaiért, aki a tavalyi Nemzetek Ligája-csoportmeccsen két gólt is vágott Angliának. Ez magyar színekben utoljára Albert Flóriánnak sikerült egy 1960-as barátságos meccs alkalmával.

A kilencedik helyen nem egy gólvágót találunk, hanem egy belső védőt. Kádár Tamást, aki szintén alapembere volt a 2016-os Eb-n nyolcaddöntőig menetelő nemzeti tizenegynek, 2020 elején a kínai Santung Lüneng vásárolta meg a Dinamo Kijev együttesétől 4 millió euróért. Így a mai napig ő a legértékesebb magyar hátvéd. A top 10-be befért még Vancsa Zalán is. A 18 éves bal oldali támadóért 2022 elején fizetett 3 millió eurót a belga másodosztályú Lommel csapata úgy, hogy a fiatal tehetség, akit már Marco Rossi is kipróbált a válogatottban, kölcsönben továbbra is nevelőegyesületében, az MTK-ban játszhat.

Szoboszlai a világ futballtérképén

Szoboszlai átigazolásáról tulajdonképpen már annyi mindent olvashattunk az elmúlt egy héten, hogy felsorolni is nehéz lenne. Hogy el tudjuk helyezni a világ futballtérképén is, pár statisztikát hozunk a Transfermarkt jóvoltából:

  • Az idei nyári átigazolási időszakban eddig Szobo a második legdrágább játékos. Csak Jude Bellingham előzi meg, a Real Madrid 103 millió eurót fizetett érte a Borussia Dortmundnak. Szoboszlaival azonos áron, 70 millió euróért szerződött a Chelsea-től az Arsenalhoz Kai Havertz is.

Mbappé még előzhet

Friss sajtóhír, hogy a Liverpool 200 millió eurós ajánlatot tett a Paris Saint-Germainben futballozó Kylian Mbappéért. A Sportal cikke szerint a francia klub elnöke leszögezte, a világbajnok támadónak július 31-ig meg kell hosszabbítania jövőre lejáró szerződését, ellenkező esetben mindenképpen eladják, még ha ő ki is jelentette, hogy a következő szezont a PSG-nél töltené. Cikkünk megjelenéséig az ügyletről egyéb konkrétum nem jelent meg.

  • Szobo az Anfield Road történetének eddigi harmadik legdrágább játékosa. Nála többet a vörösök csak 2018 elején Virgil van Dijkért (84,65 millió euró) és tavaly nyáron Darwin Núñezért (80 millió euró) fizettek.

Szoboszlai Dominik az Anfield Road történetének harmadik legmagasabb összegű igazolása. Fotó: Facebook / Liverpool FC
Szoboszlai Dominik az Anfield Road történetének harmadik legmagasabb összegű igazolása. Fotó: Facebook / Liverpool FC

  • A Transfermarkt felbecsüli a játékosok pillanatnyi piaci értékét is. Ez alapján a még csak 22 éves magyar sztár 50 millió eurót ér. Új csapatában vele azonos értékre teszik a 26 éves portugál Diogo Jotát, 55 millióra taksálják a 24 éves Cody Gakpót, 65 millióra az ugyancsak 24-24 éves Darwin Núñezt, Alexis MacAllistert és a jobbhátvédet, Trent Alexander-Arnoldot. A szaklap szerint szintén 65 millió eurót ér a már 31 éves egyiptomi sztárcsatár, Mo Salah, illetve 75 millió euró az értéke a 26 éves bal oldali támadónak, Luis Díaznak.
  • A 70 milliós vételárral Szoboszlai az egész focitörténelem 45. legdrágább játékosa. Vele egyidős jó barátjáért, Erling Haalandért a Manchester City tavaly „csak” 60 millió eurót adott. A Bajnokok Ligája-győztes norvég csatár értékét ma már 150 millió euróra teszik.

A Liverpool frissen szerződtetett nyolcasa a focitörténelem legnagyobb értékű igazolásai között szerepel. Fotó: Facebook / Liverpool FC
A Liverpool frissen szerződtetett nyolcasa a focitörténelem legnagyobb értékű igazolásai között szerepel. Fotó: Facebook / Liverpool FC

  • Középpályások között a 12., míg támadó középpályások között a valaha volt 5. legdrágább játékos lett Szoboszlai. Utóbbi kategóriában megelőzi őt Thomas Lemar, akiért öt éve 72 milliót fizetett az Atlético Madrid, James Rodríguez, akiért 2014-ben 75 milliót adott a Real Madrid, Kevin De Bruyne, akiért 2015 nyarán 76 millió eurót fizetett a Manchester City és Zinedine Zidane, akit 2001 nyarán, 29 évesen 77,5 millió euróért vásárolt meg a Real Madrid.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!