Megbukott a Sebastian Kurz vezette kisebbségi néppárti kormány Ausztriában, miután a parlament alsóháza ma délutáni rendkívüli ülésén megszavazta a szociáldemokraták által benyújtott bizalmatlansági indítványt.
A délutáni voksoláson a baloldali képviselők mellett a szabadságpárti képviselők is Kurz ellen szavaztak. A döntést több órás vita előzte meg.
Ibizáról indult
Az ibizai botrány tehát nem csak a kormánykoalíciót, hanem az egész kormányt bedöntötte. Mint arról beszámoltunk, a Spiegel és a Süddeutsche Zeitung az EP-választások előtt egy héttel hozott nyilvánosságra egy 2017-ben Ibizán, titokban készült videót.
A felvételen az Osztrák Szabadságpárt két akkori magasrangú politikusa, Heinz-Christian Strache pártelnök (későbbi osztrák alkancellár) és Johann Gudenus arról beszélget egy orosz milliárdos állítólagos unokahúgával (aki valójában beépített ember volt), hogyan lehetne kétes eredetű pénzből megtámogatni a párt választási kampányát állami megbízásokért cserébe. (Háttéranyagunk a témában: Prostik, drogok, hatalmi játszmák: újabb részletek az ibizai videóról).
A botrány kirobbanása után Kurz kezdeményezte a szabadságpárti belügyminiszter menesztését Alexander Van der Bellen osztrák államfőnél, válaszul a radikális jobboldali párt összes minisztere benyújtotta lemondását. Ezzel felbomlott a kormánykoalíció, és múlt héten szakértőkkel megtámasztott kisebbségi néppárti kormány jött létre. Ez a kabinet bukott most meg.
Átmeneti kormány jön
A Die Presse szerint az államfőnek most menesztenie kell a kancellárt és a minisztereket, és új személyeket kell jelölnie a helyükre. Az új, átmeneti kormány az előrehozott parlamenti választásokig irányítja az országot, amelyekre korábbi közlések szerint ősszel kerülhet sor.
Sebastian Kurz egy nappal azután bukott meg, hogy az általa vezetett Néppárt fölényes győzelmet aratott az EP-választáson. A jobbközép politikai erő a szavazatok 35 százalékát szerezte meg (ez nyolc százalékos javulás 2014-hez képest), megelőzve a szociáldemokratákat (23 százalék) és a Szabadságpártot (17 százalék).
(privátbankár.hu)