Idén az első három negyedévben 12 876 új lakás épült, 25 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 17 278 volt, ez viszont 37 százalékkal kevesebb a 2019. azonos időszakinál. Budapesten 2420 lakást vettek használatba, 4,1 százalékkal kevesebbet, mint 2019 első három negyedévében. Minden más településkategóriában növekedett a lakásépítés, a megyei jogú városokban 34, az egyéb városokban 48, a községekben 19 százalékkal - adta hírül a KSH.
A természetes személyek által épített lakások aránya 44, a vállalkozások által épített lakások aránya 55 százalék volt. Az új lakóépületekben használatba vett lakások 49 százaléka családi házban, 43 százaléka többlakásos épületben, 3,5 százaléka lakóparkban volt található.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete 1,5 négyzetméterrel, 95,6 négyzetméterre csökkent 2019 első három negyedévéhez képest. Ez az adat azért érdekes, mert a lakások többsége családi házakban készül, ezek szerint már ott sem feltétlenül a nagy méreteket részesítik előnyben. A társasházi építkezéseknél már korábban elkezdődött az a folyamat, hogy a projekteken belül a kisebb lakások aránya növekszik, ezzel mérséklődik az átlagos lakásméret.
Az nem meglepő, hogy az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma ekkorát esett. A vizsgált időszakban még alig lehetett tudni valamit az új kormányzati támogatásokról. A lakosság és a vállalkozók zöme is kivárt és persze számolgatott. Elképzelhető, hogy az engedélyek száma az utolsó negyedév vége felé növekedésnek indul, de erről csak januárban lesznek előzetes adatok.
A különböző településkategóriákat eltérő folyamatok jellemezték: a nagyvárosokban az építendő lakások száma alig több mint fele volt a tavalyinak (Budapesten 55, a megyei jogú városokban 54 százaléka). A kisebb településeken a csökkenés mérsékeltebb volt, a városokban az építendő lakások száma a megelőző évi érték 70, a községekben 83 százalékát tette ki. Az építtetők az esetek 55 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével.
2019 első három negyedévéhez képest az engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma a legtöbb megyében csökkent, azonban Fejér megyében 77, Veszprém megyében 8,8, Nógrád megyében pedig 12 százalékkal növekedett. 2019 azonos időszakához képest a kiadott új építési engedélyek alapján 22 százalékkal kevesebb, összesen 8452 lakóépület építését tervezik az országban. A nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma 2814 volt, 11 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.