4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor szülőfaluja, Felcsút sem lógott ki a sorból a vasárnapi EP-választáson. A részvétel megugrott a településen, a kormányzópártok támogatottsága mégis csökkent.

Rekordrészvétel mellett aratott győzelmet a Fidesz-KDNP a vasárnap EP-választáson, amivel a mandátumok 13 százalékát szerezte meg. Az ellenzék két részre szakadt: míg a DK és a Momentum meglepően jól szerepelt, a Jobbik, az LMP és az MSZP-Párbeszéd is nagyot bukott. Orbán Viktor szülőfalujában, Felcsúton is az országos minta rajzolódott ki, és bár a Fidesz-KDNP több szavazatot kapott, mint az öt évvel ezelőtti választáson, az ellenzéki támogatók is többen lettek. A magasabb részvétel miatt azonban a Fidesz támogatottsága némileg csökkent a településen.

A Fidesz-KDNP most a szavazatok 74,24 százalékát tudta megszerezni ugyanis az öt évvel ezelőtti 75,35 százalék után, mindezt úgy, hogy harmadával több szavazatot kapott. A felcsútiak közül 634-en voksoltak a Fidesz mellett, míg korábban még csak 480-an szimpatizáltak ilyen módon a kormánypárttal. Ezzel szemben az ellenzék összesítve 198 szavazatot kapott a 2014-es 157 után. A Fidesz kétharmados felcsúti támogatottsága mellett a Momentum lett a településen a legnagyobb ellenzéki párt 7,61 százalékos támogatottsággal. Orbán földijei közül 65-en döntöttek úgy, hogy a feltörekvő párt mellett szavaznak. Ettől nem sokkal maradt el Gyurcsány Ferenc pártja, a DK támogatottsága, hiszen a szavazatok 7,26 százalékát szerezte meg a 62 voksnak köszönhetően.

A Jobbik és az LMP támogatottsága itt is nagyot zuhant. Az LMP szimpatizánsai már csak a szavazatok 1,29 százalékát dobták össze a korábbi 5,18 százalék után, a Jobbik esetében az arány 2,58 százalékra zuhant a 2014-es 7,22 százalékról.

Érdekesség, hogy a közeli, szintén az Orbán-családhoz szorosan köthető Csabdiban - itt él a miniszterelnök lánya és veje, Tiborcz István - a Fidesz támogatottsága hatalmasat emelkedett. A 2014-es 64,8 százalék után vasárnap a szavazatok 71,73 százalékát sikerült megszerezni, ezzel párhuzamosan Gyurcsány Ferenc pártja, a DK támogatottsága némileg csökkent, 5,26 százalékról 5,04-re. Felcsúthoz hasonlóan Csabdiban is a Momentum lett a második legnagyobb párt 8,47 százalékos támogatottsággal, viszont némiképp szembeötlő, hogy a Jobbik - bár sokat veszített a támogatottságából -, a harmadik legnagyobb párt pozíciójában maradt. A voksok 5,65 százalékát szerezték meg az öt évvel ezelőtti 17,76 százalék után.

 

Ha a feltörekvő fideszes települések sorát nézzük, akkor Tállai András Mezőkövesdjére és Seszták Miklós Kisvárdájára érdemes egy pillantást vetni. Mindkét város csillaga az elmúlt néhány évben kezdett felfelé ívelni, főként a sportberuházások területén, bár a Szabolcs megyei Kisvárda lassan az álmok városa címet is megkaphatja, annyi szokatlan és némileg indokolatlannak tűnő beruházást álmodtak meg a városvezetők.

A mostani EP-választás mindkét településen jobban megmozgatta a lakosságot, mint öt évvel ezelőtt, noha Kisvárdán a részvételi arány alatta maradt az országos 43,27 százaléknak. A szabolcsi kisvárosban a szavázásra jogosultak 40,41 százaléka járult az urnák elé a korábbi 23,4 százalék után. Mezőkövesden pedig 45,71 százalék szavazott, míg 2014-ben ez az arány 33,3 százalék volt.

A Fidesz-KDNP támogatottsága minkét városban emelkedett, Kisvárdán a szavazatok 53,34, Mezőkövesden pedig 54,95 százalékát sikerült megszerezni, a kormányzópártok mögött viszont átrendeződtek az erőviszonyok a korábbiakhoz képest.

Tállai András városában a DK átvette a Jobbik második helyét, utóbbi viszont nem zuhant nagyot a rangsorban, a harmadik legnagyobb támogatottságú párttá avanzsált a városban. A negyedik helyre érkezett a Momentum, az ötödik legnagyobb támogatottságú párt helyét pedig az MSZP-Párbeszéd lett. A Jobbik és az MSZP-Párbeszéd korábbi önmagához képest csúfosan szerepelt, a 2014-es választások során a Jobbik a szavazatok 20, a szocialisták pedig 10 százalékát szerezte meg, ez az arány mostanra 8,2-re, illetve 6 százalékra apadt.

Seszták Miklós városában, Kisvárdán feltűnő, hogy a Momentum meglehetősen gyengén szerepelt, igaz, a 7,23 százalékos támogatottság önmagában szép teljesítmény. Ennél viszont továbbra is nagyobb a támogatottsága a Jobbiknak, 7,68 százalék, mely a harmadik legnagyobb párt maradt a városban, akárcsak 2014-ben. És majdnem ugyanilyen arányt vívott ki magának az MSZP-Párbeszéd, 7,66 százalékot, ami ugyanakkor jócskán elmarad az öt évvel ezelőtti 16,94 százaléktól, amit egyedül meg tudott szerezni az MSZP. A Fidesz-KDNP ellenben tovább növelte a támogatottságát, a 2014-es 49,89 százalék után a szavazatok 53,34 százalékát szerezte meg most.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!