4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly költségei lesznek a Donald Trump által kirobbantott kereskedelmi háborúnak, figyelmeztetett az S&P globális vezető közgazdásza.

A szakértők eddig is aggódva figyelték az amerikai elnök lépéseit, nem lehetett azonban tudni, hogy milyen következményekkel járhat a büntetővámok kivetése. Az S&P nemzetközi hitelminősítő intézet vezető közgazdásza azonban most konkrétumokkal is szolgált.

A recessziót megúszhatjuk

Paul Gruenwald úgy véli, hogy recesszióba ugyan az eddig ismert intézkedések nem taszítják a világgazdaságot, ám a növekedés üteme komoly mértékben visszaeshet. Miután a világ vezető központjai, az USA, Kína és az EU került konfliktushelyzetbe, így nehezen képzelhető el, hogy a globális gazdasági folyamatokra ne lenne hatással a dolog.

###trader,trader#

Érdekesség, hogy az utóbbi időben az elemzők egyre optimistábbak voltak a gazdasági kilátások kapcsán, így az életbe léptetett acél és alumíniumra kivetett védővámok meglehetősen rosszkor érkeznek. Az OECD nemrég javította előrejelzését, és az idei évben már 3,8 százalékos, míg jövőre 3,9 százalékos átlagos bővülést várnak. Az S&P vezet közgazdásza szerint ezt torpedózhatja meg a vámok kivetése. Emiatt szerintük már az idén egy százalékkal alacsonyabb lehet világszerte a GDP növekedés.

Az előrejelzések szempontjából is problémát jelent, hogy a mostani konfliktus merre fejlődik tovább. Az események menete ugyanis napról-napra változik, volt olyan időszak az elmúlt hetekben, amikor úgy tűnt, hogy az Európai Uniót nem fogja semmilyen szankció sújtani, ennek ellenére a múlt csütörtök óta a közösségből érkező acél és alumíniumra vámot vet ki az USA.

Kína helyett a szövetségeseket ütik

Hasonló a helyzet Kínával, amely eredetileg Trump terveinek célkeresztjében volt, miután 375 milliárdos külkereskedelmi többletet halmozott fel Amerikával szemben. Az amerikaiak ezért, illetve a szellemi tulajdon lopása miatt több lépésben is büntetővámokat vetettek ki kínai termékekre, ám azt később nem léptették életbe. Peking cserébe tárgyalóasztalhoz is ült, és állítólag ígéretet tettem olyan vásárlásokra, amelyek révén a külkereskedelmi mérleg javul, ám konkrétumok itt sem láttak napvilágot.

Az is érdekes, hogy miközben Donald Trump étvágya menet közben megjött, és immár olyan iparágakban is "rendet akar vágni", mint az autógyártás, amelyen a szövetségesek, Japán és az EU cégei igazán erősek. Amennyiben az a korábban, egy zártkörű tárgyaláson elhangzott intézkedés életbe lép, amely szerint 20 százalékos vámtarifát javasolt az Egyesült Államokba behozott külföldi autókra, új helyzetet teremthet. Itt ugyanis egyértelműen a német és japán gyártókat sújtanák. Ez ráadásul Magyarország számára is tragikus hír lenne, az Audi és a Mercedes farvizén ugyanis hazánk lenne a történet egyik legnagyobb vesztese.

A piacok kivárnak

Március végén, amikor a Trump bejelentette, hogy milyen vámokat vethetnek ki, a piacok felbolydultak, és komoly eséssel reagáltak az elnök terveire. Az utóbbi néhány hétben viszont konszolidálódott a helyzet, a tőzsdeindexek emelkedtek, és a legújabb hírekre sem reagáltak komoly eséssel. Nagy kérdés azonban, figyelmeztetnek az elemzők, hogy meddig tart ez a kivárás.

Ha ugyanis a hatások megjelennek - például a vámokkal terhelt termékeknél - az emelkedő árak miatt visszafogják az emberek a fogyasztásukat, az nagyon gyorsan be tud gyűrűzni. Egy-egy ilyen makrogazdasági adatra pedig borítékolhatóan megindulnak lefele a tőzsdeindexek. Mivel azonban naponta változik a helyzet, és a "frontvonalak" folyamatosan tolódnak ide-oda, senki nem tudja, hogy mikor reagálnak majd a tőzsdék. Benne van persze az is a pakliban, hogy megegyezés születik a legfontosabb kérdésekben, és a "világvége elmarad".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!