4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Meg fog lepődni, mennyivel kevesebbet keresnek azok, aki középen állnak a fizetési listán: 108 ezer forinttal alacsonyabb volt a medián bér áprilisban, mint az átlag.

A Központi Statisztikai Hivatal közzétette a legfrissebb kereseti adatokat, ezek szerint idén áprilisban a teljes munkaidőben alkalmazásba állók bruttó átlagkeresete 440 600 forint volt. Ez az adat azonban nem tartalmaz mindenkit, így hiányoznak belőle az 5 főnél kevesebbet alkalmazók által nyújtott keresetek.

Bankkártyákkal kitömött buksza. Kevesen engedhetik meg maguknak ezt a luxust
Bankkártyákkal kitömött buksza. Kevesen engedhetik meg maguknak ezt a luxust

Jó ideje napirenden van, hogy a havi rendszerességű adatszolgáltatás kiegészül a hiányzó információkkal, de eddig erre nem került sor. Pontosabban van olyan adathalmaza a KSH-nak, amely teljes képet ad a nemzetgazdasági átlagról, de nem ezt tekintik főadatnak.

Ellátások csökkennének egy módszerváltás esetén

Aminek okát lapunknak árulta el az e héten megjelent interjúban a hivatal elnökhelyettese, Windisch László. Ha ugyanis utóbbi adat venné át a helyét az eddig publikáltnak, az problémát jelenthetne bizonyos ellátások megállapítása során.

Arról van szó, hogy a teljes nemzetgazdasági átlag szerinti kereset alacsonyabb, így azok az ellátások, amelyeket a KSH által „főadatként” publikált statisztika alapján, ahhoz kötve állapítanak meg, csökkennének egy módszerváltás esetén.

A lényeg, hogy minden olyan adat megtalálható a KSH honlapján, amely segíti a teljes kép áttekintését. Mint említettük, a főadat szerint a bruttó átlagkereset 440 600 forint volt áprilisban, a kedvezmények nélkül számolt nettó pedig 293 000 forint. Ehhez képest a munkáltatók teljes körénél vizsgált teljes bruttó átlagkereset 427 641 volt abban a hónapban, a nettó átlagkereset pedig 284 381 forint.

Az eltérés 3 százalék – annyi, amennyiről interjúnkban beszélt Windisch László is, jelezve, hogy egyáltalán nincs akkora szakadék a kétféle módszertan szerinti összeg között, mint amekkorát egyes politikai nyilatkozatokban lehet hallani.

Mit mutat a medián? Bajt

Van még egy szám, amely még közelebb visz minket ahhoz, hogy megtudjuk, a társadalom közepén állók valójában mennyi pénzt keresnek. Ez a medián bér, amely a listán középen állók keresetét mutatja. Tehát azokét, akiknél pont annyian keresnek többet, mint amennyien kevesebbet (az átlagot ezzel szemben a túl magas bérek torzítják).

Áprilisban ez a medián kereset bruttó 332 000 forint volt – ami a főadatként közölt 347 ezer forintos mediánhoz képest 15 ezer forinttal alacsonyabb, míg a hivatalosan közölt bruttó átlagkeresetnél 108 600 forinttal "vékonyabb", de még a munkáltatók teljes körét figyelembe véve is 65 641 forint különbség jön ki.

Akármelyik kereseti adatot nézzük, az megállapítható, hogy 9-10 százalékkal emelkedtek tavaly áprilishoz képest. Ha pedig a járvány időszakát tekintjük át (ami a gazdaságot is megrázta), azt kapjuk, hogy tavaly márciusban – az első koronavírusos esetek regisztrálásakor -  a bruttó medián 300 ezer forint volt, a munkáltatók teljes körére számolt bruttó átlagkereset 387 867 forint, a nettó 257 932 forint.

Érdemes még e helyt rögzítenünk, hogy idén január és április között a minden munkavállalóra kiterjedő bruttó átlagkereset 412 920 forint volt, a nettó 274 592 forint, a medián bruttó pedig 324 108 forint.

A válság tehát nem akasztotta meg a bérfolyamatokat, amit nyilván a minimálbér-emelés is presszingelt. Mindazonáltal elmondható, hogy a medián bérek eléggé lemaradnak a statisztikai hivatal által számolt átlagbérektől, mélyítve a társadalmi különbségeket. Hozzátéve, hogy az idén 148 ezer forintos átlagnyugdíj szinte a fele az áprilisi nettó keresetnek, tehát az idősek havi átlagos járandósága, amit az állam biztosít, ekkora lemaradásban van a fizetésekhez képest.

(A témát velünk párhuzamosan a Népszava is feldolgozta.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!