A parlament hétfői ülésén elfogadták az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Erre azért volt szükség, mert az egyik tag, Stumpf István mandátuma idén július 22.-én megszűnik.
A helyére kell tehát új tagot választani. Az Alkotmánybíróságról szóló 2011-es törvény több kritériumot is meghatároz, amelyeknek a jelöltnek meg kell felelnie. Így büntetlen előéletűnek, az országggyűlési képviselők választásán választható magyar állampolgárnak kell lennie, aki
- jogász végzettségű,
- már betöltötte a 45.életévét de még nem töltötte be a 70. életévét,
- valamint kiemelkedő tudású elméleti jogász (egyetemi tanár vagy a Magyar Tudományos Akadémia doktora), vagy legalább húszévi, jogi területen folytatott szakmai gyakorlattal rendelkezik.
Az új tag mandátuma 12 évre szól. Az őt jelölő bizottság mandátuma pedig a mostani teljes kormányzati ciklusra, vagyis a későbbiekben esedékes tagválasztás is e testület feladata lesz. Összetételét is az Alkotmánybíróságról szóló törvény határozza meg, mely szerint a jelölő bizottság legalább kilenc, legfeljebb 15 tagból áll, akiket az Országgyűlésben képviselettel rendelkező pártok delegálnak.
A tegnap megjelent Magyar Közlönyben megjelent a lista, vagyis az alábbi képviselők tesznek javaslatot az új alkotmánybíróra:
- Elnök: Hende Csaba (Fidesz)
- Alelnök: Dr. Vejkey Imre (KDNP), Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
- Tagok:
- Dr. Bajkai István (Fidesz)
- Balla György (Fidesz)
- Czunyiné Dr. Bertalan Judit (Fidesz)
- Dr. Kerényi János (Fidesz)
- Mátrai Márta (Fidesz)
- Nyitrai Zsolt (Fidesz)
- Dr. Vitányi István (Fidesz)
- Dr. Hargitai János (KDNP)
- Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
E névsor alapján az ellenzéki pártok közül a Jobbik és az LMP képviselteti magát a jelölő bizottságban.
Az Azonnalinak nyilatkozó Stumpf egyébkén ambicionálja az újrajelölését, bár mnt mondta, erre a felesége kisebb esélyt lát, mint ő. Stumpfról közismert, hogy előszeretettel fűz különvéleményt az alkotmánybírósági határozatokhoz.