A kormány visszamenőleges adóztatással a benzinkutakat arra kötelezné, hogy a 2023-as eladásaik után jóval magasabb, literenként 17,45 forintos adót fizessenek az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) keretében. A sarc mértékét 2027-re 32,6 forint/literre kívánnák emelni. 2019-ben, rendszer bevezetésekor ez, 1,05 forint/litert jelentett, jelenleg 11 forint/liter – idézi a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) közleményét a 24.hu.
Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) magyar szabályai szerint a benzinkutak kötelesek az általuk forgalmazott üzemanyag energiatartalmával arányos „megtakarításra”, előre meghatározott mértékben, és ezt a „megtakarítást” kell pénzben megváltani – áll a közleményben.
Ezt a kötelezettséget a független benzinkutasok szerint kizárólag Magyarország kormánya terheli az üzemanyagokra, ezzel is növelve az üzemanyagok után fizetendő adót, és az üzemanyagok árát, ezen keresztül növelve az inflációt is. Ugyanakkor ennek az adónemnek a létezését a nemzetközi üzemanyagár összehasonlításokban egyszerűen elhallgatja. A rendszer úgy működik, hogy minden évben a két évvel korábbi eladások utáni „energiamegtakarítási“ adót kell befizetni, vagy megfordítva, egy aktuális évben annyi pénzt kell erre félretenni, amennyit majd két év múlva kell befizetni.
Az FBSZ szerint az üzemanyag forgalmazók a tervezett mértékű visszamenőleges adóemelésre nem készülhettek fel. A 2015-ben megjelent eredeti törvény szerint ez az adó 2025 és 2027 között nem változna, majd fokozatosan csökkenne, 2030 után megszűnne. A Az új javaslat e helyett példátlanul brutális emelést tartalmaz: újabb 22 forintos adóemelést jelent visszamenőlegesen 2023-tól. Az FBSZ tiltakozik az üzemanyagok további adóztatása, azaz drágítása ellen, és elítéli a visszamenőleges hatályú adóztatás elvtelenségét, az igazságtalan és méltánytalan, a veszélyhelyzettel semmiképpen sem indokolható önkényeskedést.