3p

Ezrek hagyták ott a vendéglátózást Nagy-Britanniában a korona-lezárások alatt, a vendégmunkások hazamentek, a hazaiak más szektorban helyezkedtek el. Arról nincs szó, hogy teljesen elfogyott volna a vendéglátós munkaerő, de a pubok és az éttermek jelentős kihívásokról számolnak be a dolgozói létszám megrövidülése miatt.

A koronavírus miatt elrendelt lezárások alatt vendéglátósok ezrei hagyták ott végleg a szektort Nagy-Britanniában: a kényszerszabadságra küldött vendégmunkások közül sokan hazatértek az anyaországukba, a britek közül pedig sokan más foglalkozás után néztek, és nem térnek vissza a sörcsapoláshoz, írja a Financial Times.

Mint ismert, Angliában múlt hétfőn teraszos vendéglátással újranyithattak az éttermek és pubok. Az egységek üzemeltetői az újranyitásra ráfordulva szembesültek azzal, hogy a korábban foglalkoztatott személyzet egy része eltűnt. Nagy-Britannia legnagyobb vendéglátóipari vállalata, a több mint 1700 pubot és éttermet üzemeltető Mitchells & Butlers vezetője, Phil Urban a lapnak nyilatkozva úgy becsülte, hogy a 39 ezer főnyi dolgozójuk közül 9 ezren hagyták ott a vendéglátózást a tavalyi lezárások óta. Szerinte sokan közülük futárnak álltak vagy létfontosságú üzletek (például élelmiszerboltok) munkásaiként helyezkedtek el.

Vendégek a londoni Soho egyik vendéglőjének teraszán 2021. április 12-én, a vendéglátós újranyitás első napján. (Fotó: MTI/AP/Matt Dunham)
Vendégek a londoni Soho egyik vendéglőjének teraszán 2021. április 12-én, a vendéglátós újranyitás első napján. (Fotó: MTI/AP/Matt Dunham)

A Corbin & King étteremüzemeltető cég vezetője azzal számolt, hogy 20 új dolgozót kell majd felvennie az újranyitás előtt, hogy meglegyen a 600 fős létszámuk, ezzel szemben most 130 üres helyet kell feltöltenie. A Londonban, Manchesterben és Liverpoolban összesen 38 éttermet üzemeltető D&D vezetője, Des Gunewardena azt mondta az FT-nek, hogy még nem tudják, mekkora kihívás lesz pótolni a Nagy-Britanniát végleg elhagyó EU-s vendégmunkásokat, de az biztos, hogy "kemény lesz." A cégvezető szerint "gyors újjáépítésre" van szükség náluk.

A kényszerszabadságra küldött dolgozók törvény szerint nem folytathatják a munkát a munkaadójuknál (aki a kényszerszabadságra küldésük miatt segélyt igényelt a kormánynál), de abban semmi sem akadályozza őket, hogy új munkát keressenek vagy hogy külföldre költözzenek.

Az FT idézi az UKHospitality nevű iparági szervet, mely szerint a lezárások alatt 2 millió vendéglátóst küldtek kényszerszabadságra a szigetországban. A szervezet vezetője szerint a legnagyobb nehézséget az okozza a dolgozók megtartásában, hogy hiába indulhat meg a várakozások szerint május 17-én a beltéri kiszolgálás az egységekben, nagyon valószínű, hogy azzal együtt legalább június 21-ig létszámlimittel működhetnek csak a helyek. A bizonytalanságok miatt a munkáltatók nem tudják garantálni a munkaórákat a dolgozóknak. Az FT szerint egyelőre leginkább Londonban érződik az újkeletű munkaerőhiány, ahol a legmagasabb volt a vendégmunkások aránya a vendéglátó szektoron belül.

Múlt hétfőn, az újranyitás napján 64 százalékkal ugrottak meg a terasszal rendelkező pubok, bárok és éttermek eladásai Angliában a 2019-es, azonos napi forgalomhoz képest. Csak Londonban a növekedés 94 százalékos volt. Szerdán és csütörtökön viszont már "két zámjegyű" csökkenést regisztráltak az eladásokban a két évvel korábbihoz képest. Ráadásul az angliai vendéglátóegységeknek csak a 23 százaléka teraszos, tehát ennyien tudtak csak újranyitni kinti kiszolgálásra.

(FT)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!