5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak közben három millió indiai gyerek éhezik. Nincs ebben egy kis ellentmondás?

India miniszterelnöke, Narendra Modi múlt héten biztosította Joe Biden amerikai elnököt, hogy országa készen áll arra, hogy élelmiszert szállítson a világ más országaiba, amelyeket komolyan érint az ellátási láncok megszakadása és a élelmiszerárak növekedése. A miniszterelnök azt állította, hogy országának „elég élelme” van 1,4 milliárd lakosa számára, és a világ más részét is ellátja, amennyiben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) beleegyezik, tudósított a BBC.

A nyersanyagárak már az ukrajnai háború előtt 10 éves csúcson voltak a globális aratási problémák miatt. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe szerint a háború után az árak ugrásszerűen megemelkedtek, és már most olyan csúcsot értek el, amire 1990 óta nem volt példa.

Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb búzaexportőre, és a világ éves búzaeladásának mintegy harmadát adják. A két ország biztosítja a világ éves napraforgóolaj-kivitelének 55 százalékát, valamint a kukorica- és árpaexport 17 százalékát. A FAO szerint idén együttesen várhatóan 14 millió tonna búzát és több mint 16 millió tonna kukoricát fognak exportálni.

El tudják látni a világot? Fotó: Pixabay
El tudják látni a világot? Fotó: Pixabay

Csakhogy "az ellátási zavarok és az embargó veszélye azt jelenti, hogy ezeket az export arányokat ki kell venni az egyenletből. India tudna többet exportálni, különösen, ha elegendő búzakészlettel rendelkezik" - mondja Upali Galketi Aratchilage, a FAO római közgazdásza.

India a világ második legnagyobb rizs- és búzatermelője. Április elején 74 millió tonna volt készleten a fenti két alapélelmiszerből az országban. Ebből 21 millió tonnát a stratégiai tartalék és a közétkeztetési rendszer (PDS) számára tartottak fenn, amely több mint 700 millió szegény embernek biztosít hozzáférést olcsó élelmiszerekhez.

India a búza és a rizs egyik legolcsóbb globális szállítója is: rizst már közel 150 országba, búzát pedig 68 országba exportál. A 2020-2021-es időszakban mintegy 7 millió tonna búzát adott el külföldre. A kereskedők, reagálva a nemzetközi piac növekvő keresletére, híradások szerint már több mint 3 millió tonna búza kivitelére kötöttek szerződéseket április és július között. A mezőgazdasági export 2021-22-ben meghaladta az 50 milliárd dolláros rekordot, tudósít továbbra is a BBC.

Mindenkinek szüksége van rá. Fotó: Pixabay
Mindenkinek szüksége van rá. Fotó: Pixabay

Vannak azonban fenntartások is, és egyesek szerint túlbuzgóság volna India részéről azt gondolni, hogy a világ élelmezését el tudják látni hosszú távon.

  • Egyes szakértők a vártnál kisebb terméstől tartanak. Igaz, hogy előrejelzések szerint rekord nagyságú betakarítás várható 11 millió tonna búzával, de például Harish Damodaran, a Delhiben működő think-tank, a Centre for Policy Research vezető munkatársa úgy véli, hogy a terméshozam sokkal alacsonyabb lesz a műtrágyahiány és az időjárás szeszélyei - a túlzott esőzések és a nagy nyár eleji hőség - miatt. "Túlbecsüljük a termést" - mondja. "Még 10 nap és megtudjuk."
  • A szakértők szerint egy másik kérdőjel a műtrágya, a mezőgazdaság alapvető összetevője. India készletei a háború kitörése után lecsökkentek - India di-ammónium-foszfátot és nitrogén-, foszfát-, kén- és káliumtartalmú műtrágyákat importál. Tudni kell, hogy Oroszország és Fehéroroszország adja a világ kálium-kivitelének 40 százalékát, és a műtrágyaárak globálisan már most is magasak az emelkedő gázárak miatt. A műtrágyahiány a következő betakarítási szezonban könnyen visszaüthet a termelésre. A szakértő szerint az egyik megoldás az, hogy India olyan üzletet köt, amelynek során búzát kap műtrágyáért cserébe olyan országoktól, mint Egyiptom és Afrika.
  • A háború folytatódásával továbbá India logisztikai problémákkal is szembesülhet és a szállítás további súlyos drágulásával.
  • Az indiai élelmiszerárak jelentős emelkedése további aggodalomra ad okot: az infláció márciusban 16 hónapos csúcsot ért el, 7,68 százalékkal. Ezt elsősorban az étolaj, a zöldségek, a gabonafélék, a tej, a hús és a hal árának emelkedése okozta.

Az FAO becslése szerint az Oroszországból és Ukrajnából származó búza-, műtrágya- és egyéb árucikkek exportjának elhúzódó megszakadása nyolcról 13 millióra növelheti az alultáplált emberek számát a világon.

Mi lesz a gyerekekkel? Fotó: Pixabay
Mi lesz a gyerekekkel? Fotó: Pixabay

A kormány saját bevallása szerint több mint hárommillió gyermek alultáplált Indiában a bőséges termés és a bőséges élelmiszerkészletek ellenére. "Nem lehet könnyelműen kezelni az élelmezésbiztonságot. Nem játszadozhatunk a támogatott élelmiszerrendszerre szánt termékekkel" - mondja a szakértő, Damodaran, nyilvánvalóan arra célozva, hogy a világ ellátása és pénzügyi sikerek elérése mellett elég különösen veszi ki magát a származási országban élő hárommillió éhező gyerek.

Másrészt, ha van valami, amit az indiai politikusok tudnak, az az, hogy az élelmiszer - vagy annak hiánya - meghatározza a sorsukat: az állami és szövetségi kormányok a múltban buktak már meg a hagymaárak emelkedése miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!