3p

Az SZTFH Földtani Szolgálatának munkatársai több, mint 150 év tudományos tapasztalatával és átfogó adatbázisokkal rendelkeznek a Kárpát-medence földtani adottságai tekintetében. 

Együttműködési megállapodást írtak alá a visegrádi országok földtani szolgálatai Varsóban október 10-én, melynek elsődleges célja a kritikus nyersanyagok (CRM) kutatásának megerősítése. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) Földtani Szolgálata az együttműködés keretében tovább folytatja a hazai ásványi nyersanyaghasznosítás kitörési pontjainak azonosítását, amely új fejlődési lehetőséget nyújthat a nemzetgazdaság számos ágazatának.

A Covid okozta ellátási lánc-zavarok, a háborús energiaválság és a kibontakozó globális kereskedelmi feszültségek rámutattak az európai versenyképesség fő korlátaira. Annak érdekében, hogy Magyarország és a magyar gazdasági önrendelkezés szilárd legyen, elengedhetetlen a hazai kritikus nyersanyag kitermelés feletti nemzeti kontroll helyreállítása és megerősítése. E nemzeti kontroll csak erős és szakmailag megkérdőjelezhetetlen földtani és bányászati kompetenciák, tudatos és eredményes ásványvagyon-gazdálkodás megvalósítása révén érhető el.

A néhány hete megjelent Draghi-jelentés kiemelte a kritikus nyersanyagok fontosságát, hangsúlyozta a gazdaság számára elengedhetetlen unión belüli inputanyagokkal való tudatos gazdálkodás szerepét, és feltárta az EU, illetve a tagállamok lemaradását a világ többi gazdasági erőközpontjához képest. A jelentés arra is felhívta a figyelmet, hogy uniós szinten változásra van szükség az európai gazdaság kritikus nyersanyagokkal való biztonságos ellátása érdekében, ezért felértékelődnek a tagállamok egyéni ásványvagyon-gazdálkodási képességei.

Az elmúlt évtizedben a világban lezajlott gazdasági folyamatok és műszaki fejlődés eredményeképpen felértékelődtek olyan ásványi nyersanyagok, melyek kis mennyiségben is komoly gazdasági értéket képviselnek, valamint új kutatási és bányászati technológiák feltárhatóvá tettek eddig el nem érhető erőforrásokat. Magyarország ásványi nyersanyag-potenciálja számos kitörési lehetőséget rejt a nemzetgazdaság számára, amely nagymértékben hozzájárulhat az ellátásbiztonság erősítéséhez és az ország újraiparosításának támogatásához.

A hazai ásványi nyersanyaghasznosítás kitörési pontjainak azonosítása érdekében az SZTFH szakértői felderítő kutatásokat folytatnak a hazai felszín alatti vizekben oldott lítiumpotenciál, a hazai meddőhányókban megtalálható ritkaföldfém-potenciál, valamint például a hidrogén földalatti tárolókban történő elhelyezése tekintetében.

Ezért is kiemelten fontos, hogy október 10-én Varsóban a magyar, a cseh, a lengyel, valamint a szlovák állami földtani szolgálat képviselői együttműködési megállapodást írtak alá. A megállapodás értelmében a négy visegrádi ország földtani szolgálata a jövőben minden korábbinál szorosabb együttműködésre törekszik a kritikus nyersanyagok kutatása, a geotermikus energia hasznosítása, valamint a geológiai veszélyforrások feltérképezése terén.

Az SZTFH Földtani Szolgálatának munkatársai több, mint 150 év tudományos tapasztalatával és átfogó adatbázisokkal rendelkeznek a Kárpát-medence földtani adottságai tekintetében. Az együttműködés keretében megvalósuló kutatások tovább erősíthetik a hazai ellátásbiztonságot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!