3p

Eszerint 2020. január 1-jétől 2486, úgynevezett preferált kistelepülésen már nemcsak használt, hanem új lakás vásárlásához, bővítéséhez is lehet igényelni Családi Otthonteremtési Kedvezményt (CSOK). Emellett módosultak az áfa-visszatérítési támogatásra való jogosultság feltételei.

A 2016. februári kormányrendeletek Magyar Közlönyben ma megjelent módosításai szerint a jövőben a 2018. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhet általános forgalmi adó (áfa)-visszatérítési támogatást (a mostani, 2015. január 1-jei és 2019. december 31-ei határnapok helyett), maximum egy alkalommal:

a) a legfeljebb 150 négyzetméter hasznos alapterületű lakás vagy a legfeljebb 300 négyzetméterű hasznos alapterületű egylakásos lakóépület természetes személy építője vagy építtetője az építési bekerülési költség megfizetéséhez,

b) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosa.

MTI Fotó: Komka Péter
MTI Fotó: Komka Péter

Az is változik, hogy a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez preferált kistelepülésen a természetes személy tulajdonos a  hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség megfizetéséhez áfa-visszatérítési támogatást igényelhet korszerűsítésre és/vagy bővítésre, amennyiben e célokra CSOK-ot is kért. Az áfa-visszatérítési támogatás összege megegyezik a  bővítéshez, illetve a  korszerűsítéshez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett áfa összegével, de legfeljebb 5 millió forint lehet. Az áfa-visszatérítési támogatás kizárólag a  27 százalékos áfával kiállított számla benyújtása esetén vehető igénybe.

Ha az  igénylő a fenti célokra CSOK-ot is igényel, ugyanazon hitelintézetnél egyidejűleg nyújthatja be az áfa-visszatérítési támogatás és a CSOK iránti kérelmét. Ebben az esetben az igénylőnek az értékbecslés és a  helyszíni szemle díját nem tartalmazó, de legfeljebb 30 ezer forint összegű bírálati díjat kell megfizetnie.

Az  áfa-visszatérítési támogatást az  öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek is igényelhetik majd, úgy, hogy nem kell a társadalombiztosítási jogviszonyukat igazolniuk. Ezen ellátások igénybevételét ugyanis az  igénylő − együttes igénylők esetén legalább az egyik fél − az ellátás folyósítását megállapító hatósági határozat hitelintézetnél történő bemutatásával igazolja.

Az  igénylőnek az  áfa-visszatérítési támogatás iránti kérelem benyújtásakor teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatban kell hozzájárulnia ahhoz, hogy adatait, valamint az áfa-visszatérítési támogatásra vonatkozó információkat az áfa-visszatérítési támogatás szabályszerű igénybevételének ellenőrzése céljából a  hitelintézet felhasználja és továbbítsa a  járási hivatal, Budapest Főváros Kormányhivatala, a Kincstár vagy az állami adóhatóság részére.

A támogatott személy kérheti a járási hivataltól, hogy az áfa-visszatérítési támogatást − ideértve a visszafizetéshez kapcsolódó kamatfizetési kötelezettséget is – részletekben fizethesse vissza, valamint azt is, ha szeretné a támogatást halasztottan törleszteni, vagy hogy azt mérsékeljék, esetleg elengedjék neki.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!