3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánk kapta a legjobb értékelést a "feltörekvő innovátorok" kategóriájában, de ez összességében csak a 21. helyre elegendő.

Magyarország idén még közelebb került az EU-átlaghoz a kutatás-fejlesztés és innováció területén. Az Európai Bizottság (EB) friss jelentése szerint egy helyezést előre lépve Magyarország az innovációs rangsor 21. helyén áll, ezzel a "feltörekvő innovátorok" közül a legjobb eredményt érte el.

Az EB szeptember 22-én tette közzé a 2022. évi európai innovációs eredménytáblát, amely különböző dimenziókban, 32 indikátor mentén ad összehasonlító képet a tagállamok innovációs rendszereiről. Az eredménytábla szerint Magyarország innovációs teljesítménye tovább javult az előző év eredményéhez képest, így - Horvátországot megelőzve - vezeti a "feltörekvő innovátorok" csoportját - tájékoztatta az MTI-t szerdán a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).

Közleményük szerint a V4 országok közül Magyarország mögött végzett Szlovákia (23.) és Lengyelország (24.), Csehország pedig a 14. helyezéssel a "mérsékelt innovátorok" csoportjában kapott helyet.

Magyarország teljesítménye a 2022-es EU átlag 69,8 százaléka, így meghaladja a 2021-es eredményt és már majdnem eléri a mérsékelt innovátorok küszöbértékét (70 százalék). A 2021-es eredményhez képest 3 százalékpontos, míg a 2015-2022-es időszakot vizsgálva már 7,1 százalékpontos növekedés állapítható meg Magyarország esetében.

A KIM közleménye kiemeli, hogy az indikátorok szintjén Magyarország erősségei közé sorolható a "külföldi doktoranduszok száma", az "üzleti K+F kormányzati támogatása", a "high-tech termékek exportja", valamint a "tudományos és vállalati szféra közös publikációinak száma".

Magyarország a dimenziók közül a legjobb teljesítményt a szektorok közötti együttműködéseket bemutató "Együttműködések", a főként exportértékesítést tartalmazó "Értékesítési hatások" és "A finanszírozási és támogatási rendszer" kategóriákban nyújtotta.

"Az innováció- és tudástermelő rendszereinket a legjobb nemzetközi példák alapján újítjuk meg. A legjobbaktól tanulni mindig megtiszteltetés, ezért a tudásvezérelt gazdasági növekedés biztosítása érdekében egyetemközpontú innovációs ökoszisztémákat hozunk létre a legjobb holland, finn, brit, amerikai és izraeli példák alapján"

- idézi a közlemény György Lászlót, a KIM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkárát.

Mint a közlemény emlékeztet, az elmúlt időszakban a kormányzat kiemelt hangsúlyt helyezett az egyetemek és kutatóintézetek infrastrukturális feltételeinek javítására, valamint összekapcsolásukra a vállalkozásokkal annak érdekében, hogy az együttműködések eredményeként piacra vihető, innovatív termékek és szolgáltatások jöjjenek létre.

A frissen publikált eredmények alapján már látszódnak ennek a következetes innovációpolitikának az eredményei: az előző évhez képest a legnagyobb mértékben az innováló vállalkozások arányát mérő "Innovátor vállalkozások", valamint a "Vonzó kutatási rendszerek" indikátorcsoport értéke növekedett az EB jelentése szerint.

A javuló innovációs adatok is bizonyítják, hogy eredményes volt a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer megújítása - hangsúlyozza a KIM közleménye.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!