Erről Dr. Lénárt András, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Hispanisztika Tanszékének adjunktusa beszélt a Privátbankár.hu-nak adott interjúban.
Laptársunk annak apropóján kérdezte a szakembert, hogy Katalóniában vasárnap tartottak regionális parlamenti választásokat, amelyen most először szereztek többséget a függetlenség-párti erők. Míg 2017 decemberében a voksok 47, most 51 százalékát sikerült bezsebelniük. Ennek köszönhetően a korábbinál 4-gyel több, 74 képviselőt delegálhatnak 135 fős parlamentbe.
Akkora fölénnyel sem az elszakadás melletti, sem az azt ellenző pártok nem tudnak nyerni, hogy valamelyik irányba elmozduljon a helyzet
- mondta Dr. Lénárt András az elszakadási törekvésekkel kapcsolatban.
A függetlenséget a jelenlegi körülmények között kizártnak tartom, az viszont elképzelhető, hogy a spanyol kormány tovább enged a központosításból, és még szélesebb autonómiát ad az autonóm közösségnek
- fűzte hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy a katalánok egyre több területen szeretnének nagyobb önállóságot, és már el is értek néhány eredményt: mostantól például, egy 2020-as törvénymódosítás értelmében, megoldható, hogy – amennyiben az iskola és a szülők szándékai megegyeznek ebben – nem kötelező mindenkinek spanyolul is tanulnia a katalóniai iskolákban.
A mérsékelt függetlenségpártiak az oktatás, a kultúra, a külkapcsolatok és a gazdaság területén szélesítenék az autonómiát, ami bizonyos határig lehetséges is.
Mint mondta, Katalónia helyzete azért speciális, mert egy kifejezetten gazdag autonóm közösségről van szó.
Az egyik nagy fájdalmuk éppen az – és ebben igazuk van –, hogy sokkal többet fizetnek be a központi költségvetésbe, mint amennyit kapnak onnan.
A Szegedi Egyetem oktatója hozzátette: Katalóniában nem jobb- és baloldal között van a törésvonal, mindkét oldalon vannak függetlenség-párti és azt ellenző erők.
Kitért arra is, mennyire fontos a sport a helyi identitás szempontjából.
A Barca a katalán nemzet és függetlenség egyik jelképe. Nem spanyol, hanem katalán csapat, sikere pedig a katalán nemzet sikere. Számukra ez a klub olyan összetartó erő, mint a katalán nyelv és kultúra, ebben testesülhet meg a nemzeti egység
- fogalmazott.
Az interjúban szó esik még a függetlenségi törekvések gyökereiről, a történelmi háttérről, a nemzet vagy nem nemzet kérdésről, a bebörtönzött függetlenségpárti politikusok sorsáról, és a többi közt arról is, lehet-e még spanyol szót hallani Barcelonában.
A teljes interjút a Privátbankár.hu-n olvashatják előfizetőink.