Akár 2022-ig is szükség lehet a társadalmi távolságtartásra - állítja az amerikai Harvard Egyetem egyik tudóscsoportja a Science című folyóiratban megjelent tanulmányában az MTI szerint.
Titokzatos vírus
A járványügyi szakemberekből, biológusokból és orvosokból álló csoport szerint szakaszosan és különböző intenzitással, de továbbra is szükség lesz erre annak érdekében, hogy ne törjön ki ismét az új koronavírus-járvány.
A tudósok modellezték a mostani járványt. Abból a feltételezésből indultak ki, hogy ez is idényjellegű, mint a koronavírus többi fajtája által okozott betegség vagy akár az egyszerű influenza.
Csakhogy a szimulációs kísérleteknél kiderült az is, hogy az új típusú koronavírusnak több ismeretlen jellemzője van. Például még nem sikerült megállapítani, hogy az egyszer már felgyógyult betegnél kialakul-e immunitás, és ha igen, mennyi ideig tart.
A társadalmi távolságtartás időnkénti bevezetése valószínűleg nem lesz elégséges ahhoz, hogy a SARS-Cov-2 vírus az Egyesült Államokban megmaradjon a kórházak intenzív osztályain belül
- mondta Stephen Kissler biokémikus és matematikus.
Hozzáfűzte: gyógyszerek és hatékony kezelések hiányában
a társadalmi távolságtartásra kétségtelenül szükség lesz.
Szerintük ezt csak akkor lehet majd mellőzni, amikor felfedezték a hatékony kezelési módszereket vagy a megfelelő védőoltást.
Egyre pusztítóbb lehet
Marc Lipsitch járványügyi szakember szerint a távolságtartás felfüggesztése közötti időszakokban a koronavírus-járvány nemcsak fellángol, hanem
a korábbinál minden alkalommal hevesebb és pusztítóbb lesz, és a vírus egyre szélesebb körben - köztük egészen fiatalok között is - szedi majd áldozatait.
Ez azonban szerinte lehetővé teheti a népesség csoportimmunitásának vagy a kollektív immunitásnak a kialakulását is.
Ugyanakkor - tették hozzá a szakemberek - a túlzó társadalmi távolságtartás káros is lehet, mert megakadályozza a kollektív immunitás kialakulását.
Az új típusú koronavírus egyelőre ismeretlen, de biztos, hogy hosszú ideig nem tűnik el, állítják a Harvard Egyetem kutatói.
Német kutatók ugyanakkor egy tömeges tesztelés előzetes eredményei alapján úgy vélik, hogy
a véltnél a koronavírus kevésbé lehet halálos, az emberek egy része pedig már immunis.
Brutális gazdasági hatás
Más szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a karantén fenntartásának súlyos társadalmi-gazdasági hatásai lehetnek, amelynek jelei már most is látszódnak.
Nagy-Britanniában segélyszervezetek felmérése szerint
tömeges éhínség fenyeget a vírus elleni korlátozások miatt. 1,5 millió embernek nincs pénze élelemre a szigetországban, és több mint egymillióan vesztették el minden bevételüket a koronavírus ellenes korlátozások miatt.
A karantén kezdete óta terjed a családon belüli erőszak is.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.