A Genfből szervezett virtuális WHO-közgyűlés második napján az Európai Unió által benyújtott, konszenzussal elfogadott dokumentum szerint "minél előbb (...) el kell kezdeni a WHO által a világjárvánnyal szemben koordinált nemzetközi fellépés pártatlan, független és teljes körű felülvizsgálatának folyamatát", hogy javítani lehessen a világjárványok megelőzése, az azokra való felkészülés és reagálás lehetőségein.
A határozat szerint a koronavírus elleni minden új oltást és kezelést "globális prioritásként" olcsón elérhetővé kell tenni a világ számára. A határozat univerzális, megfelelő időben történő és méltányos hozzáférést és igazságos elosztást irányoz elő a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19-betegség elleni harchoz szükséges egészségügyi termékeket illetően. A WHO tagállamai felszólították a gyógyszeripart és más, a kutatásban és fejlesztésben részt vevő cégeket, hogy a szabadalmaikat osszák meg és helyezzék közös alapba.
Az Egyesült Államok nem akadályozta meg a határozat konszenzusos elfogadását. A WHO szerepének tisztázására vonatkozó rendelkezést támogatta, de elhatárolódott a határozatnak a szellemi tulajdonra vonatkozó kitételeitől. Egy ilyen megfogalmazás rossz üzenetet küldene az újítóknak, akik létfontosságúak az egész világ számára szükséges megoldások megtalálásában - olvasható az amerikai közleményben.
Az olasz kormányfő a közgyűlés ülésén kijelentette, hogy derűlátó a világjárvány következő szakaszát illetően, miután országa enyhített a járvány megfékezésére hozott korlátozásokon. "Derűlátással és felelősségérzettel lépünk ebbe a szakaszba" - hangsúlyozta beszédben Giuseppe Conte. Tudjuk, hogy a harcunknak még koránt sincs vége". A határozat elfogadása után röviddel Conte kiemelte: a globális egészséget közös prioritásnak kell tekinteni.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a virtuális ülésen hangsúlyozta a nemzetközi együttműködés fontosságát a világjárvány idején. "A legnagyobb bátorság csapatban játszani" - szögezte van der Leyen, megjegyzését nyilvánvalóan az Egyesült Államoknak címezve, amely azzal fenyegetőzött, hogy kilép a WHO-ból.
Donald Trump Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszhoz, WHO főigazgatójához intézett levélben megismételte azokat az okokat, amelyek miatt április 14-én felfüggesztette az ENSZ-szervezet támogatásának folyósítását, és leszögezte, hogy ha harminc napon belül a WHO nem mutat fel érzékelhető változást a munkájában, akkor Washington a hozzájárulása átmeneti felfüggesztését véglegesre változtatja és átgondolja WHO-tagságát is.
Az Egyesült Államok, amelyből a legtöbb koronavírusos fertőzöttet (több mint 1,5 millió) és halálesetet (több mint 90 ezer) jelentették, a WHO-t vádolja "számos ember haláláért", amiért a Kína által szolgáltatott információkban megbízva szerinte nem megfelelően kezelte a járványt. Az Egyesült Államok 400 és 500 millió dollár közötti összeggel járul hozzá a WHO éves 300 milliárd dolláros költségvetéséhez.
Kína, amely hétfőn a közgyűlés ülésén 2 milliárd dolláros támogatást ajánlott fel a fejlődő országok megsegítésére, azzal vágott vissza, hogy Trump így akarja kivonni magát a WHO-val szembeni kötelezettségei alól. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a közgyűlésben mondott beszédében közölte, hogy a szervezet továbbra is vezetni fogja a koronavírus-világjárvány elleni harcot. Köszönetet mondott, amiért sok tagállam támogatását és szolidaritását fejezte a kétnapos éves miniszteri szintű közgyűlésen.
Üdvözölte az Európai Unió benyújtotta határozattervezet elfogadását, amely egyebek mellett rendelkezik a WHO szerepének tisztázásáról. "Bárki másnál jobban kívánjuk a felelősségre vonhatóságot" - szögezte le. Tedrosz nem említette Trump levelét. A SARS-CoV-2 nevű vírus tavaly decemberi kínai megjelenése óta több mint 4,82 millió embert fertőzött meg, több mint 318 ezer ember meghalt a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint. A vírus okozta Covid-19-betegségből közel 1,8 millióan gyógyultak fel.