Már második hónapja csökkent a várakozásokat meghaladó mértékben az üzleti hangulat Németországban – derült ki az ifo gazdaságkutató intézet indexéből. Októberben a vártnál nagyobb mértékben, 102,8 pontra csökkent az üzletihangulat-indexe a szeptemberi 103,7 pontról. Elemzők ehhez képest 103,1 pontot vártak. Augusztusban még 103,9 ponton állt a mutató, két hónap alatt tehát 1,1 pontot esett az index. Januárban még 105,0 ponton állt az index értéke, egy évvel ezelőtt, 2017 októberében pedig 105,1 ponton.
A felmérésbe bevont gazdasági szereplők aktuális üzleti kondíciókról alkotott megítélését számszerűsítő mutató 105,9 pontra csökkent októberben a szeptemberi 106,4 pontról. A piac 106,0 pontot várt októberre. Az aktuális üzleti kondíciókat tükröző mutató idén januárban 108,8 pont volt, még tavaly októberben 107,5 ponton állt.
A jövőbeli várakozásokat számszerűsítő mutató 99,8 pontra csökkent a szeptemberi 101,0 pontról. Augusztusban 101,3 ponton állt az index, januárban 101,4 pont, tavaly októberben pedig 102,7 pont volt az értéke. Az összesített index elemei közül jelentősen romlott a feldolgozóipari hangulati mutató, elsősorban az aktuális kondíciók romló megítélése miatt.
Még van remény
Az kutatóintézet vezetője elmondta: a cégek összességében nem voltak elégedettek a jelenlegi kondíciókkal és csökkent az optimizmus a következő hónapokra, a globális bizonytalanságok erősen éreztetik hatásukat a német gazdaságon. A legfőbb problémát jelenleg a megállapodás nélküli Brexit lehetősége, a kereskedelmi háború okozta protekcionizmus megerősödése és a képzett munkaerő hiánya jelenti, de az olasz gazdaság helyzete sem segíti a helyzete -írja a Reuters.
A német kormány korábban már jelezte, hogy lassulás várható a harmadik negyedévben, főként az autóiparban észlelhető lassulás hatására. Rontottak az előrejelzéseken is, a korábbi 2,3 százalékos bővülést 1,8 százalékra módosították. A jelenlegi várakozások szerint a német gazdaság a következő két évben ilyen ütemben bővül majd az idei 2,2 százalékot követően.
Az elemzők szerint a gyengülő feldolgozóipar és a külső kockázatok ellenére a német gazdaság növekedő pályára áll majd, az alacsony kamatkörnyezet, a gyenge euró és a tervezett adócsökkentések ugyanis tovább erősíthetik a belföldi keresletet.