5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Örök kérdés, hogy a cégek csak saját erejükre támaszkodva egy lassú, de viszonylag biztonságos fejlődési utat válasszanak, vagy külső források segítségével ruházzanak be. Előbbi esetében kockázatot jelenthet, hogy a cégünk a konkurenseknél lassabban fog fejlődni, míg utóbbi esetben például a túlzott eladósodottság járhat veszélyekkel.

A vállalati tőkeforrások, ahogy arról korábbi írásunkban beszámoltunk kétfélék lehetnek, egyrészt idegen tőke, mely többnyire a hitelezőktől származó kölcsöntőke, másrészt a tulajdonosok által biztosított saját tőke. A vállalati tőkestruktúra a fenti két forrás mindenkori kombinációja. Akár piaci pozíció megtartására, akár jelentős fejlesztésre törekszik tehát egy cég, alapvető fontosságú a mérleg forrás-eszköz összetételének hosszú távú fenntarthatóságát biztosítani. Ebben jelentős szerepe lehet a cég által használt külső forrásoknak. Ezek lehetnek különböző hitelek, így például forgóeszköz-, folyószámla-, vagy éppen beruházási hitelek, melyeket forintban vagy devizában is felvehetjük. Szinte azonos súllyal esik latba a szállítóállomány, mint finanszírozási forrás és a vevőállomány, mint finanszírozandó eszköz.

Amennyiben a vállalkozásunk esetében komoly vevői állományt kell finanszíroznia, úgy ez esetben felmerülhet az árbevétel engedményezése a hitelező javára épp úgy, mint a faktorálás, ami bevétel - hitelkeretet nem terhelő - előrehozásának eszköze. Az optimális finanszírozási szerkezet kialakítása törekszik egyrészt egy olyan mérlegben megjelenő eszköz-forrás struktúra kialakítására, amely biztosítja, hogy a bevételek és kiadások által kialakított cash flow-ban minél kisebb legyen a külső, a vállalat által nem befolyásolható tényezők (árfolyam, kamat, ingadozó fizetési határidők) kedvezőtlen hatása.

A vállalkozások jellemzően tőkeáttétellel működnek, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosok által rendelkezésre bocsátott összegen túl idegen forrásból is gazdálkodnak. Egy adott társaság eladósodottságát különböző módokon lehet vizsgálni annak érdekében, hogy eldöntsük, a társaság hitelállománya (idegen tőkéje) magas vagy alacsony a vállalat összes forrásán belül. Ez ugyanis rámutathat a vállalat által felvállalt kockázatok túlzott mértékére, vagy a cégvezetők esetenként túl konzervatív, így lassabb fejlődési pályát jelentő döntésére.

Fontos mutatók

Az eladósodottsági mutató általában a saját és az idegen források arányának megállapítására szolgál. Ebben a mutatóban a vállalat hosszú lejáratú hiteleit viszonyítjuk a vállalat összes (tehát külső és saját) tartós forrásához. A mutató megalkotásából következik, hogy az általában egynél kisebb szám. (Ez csak akkor nem érvényesül, ha a vállalat saját tőkéje negatív, ami lehetséges, ha a jegyzett tőke viszonylag kicsi, és a vállalat nagy veszteségeket szenved el.)

z eladósodottsági mutató alapján megállapítható, hogy a saját tőke és az egyéb bevont külső források milyen mértékben teremtenek fedezetet a külső források folyamatos visszafizetésére. A mutató nagyságának megítélésében nagy szerepet játszik, hogy melyik szektorról beszélünk, esetenként ugyanis számottevő lehet a különbség a különböző ágazatok között.

Az idegen források arányának megállapítása is segíthet a vállalkozásunk aktuális finanszírozási helyzetének értékelésében. Ezt a felvett hitelek és kölcsönök, továbbá a szállítói és egyéb tartozások, illetve az összes forrás arányában adódik.

Nettó hitel/saját tőke - ezzel a mutatóval a nettó hitelállomány tőkeszerkezeten belüli arányát vizsgálhatjuk. Száz százaléknál nagyobb érték erős eladósodottságra utal, az 50 százalék alatti mérték pedig konzervatív finanszírozási struktúrára.

Nettó hitelállomány/EBITDA (EBIT) - ezzel a mutatóval azt vizsgálhatjuk, hogy a nettó adósságállomány hányszorosa a társaság által adott évben megtermelt EBITDA-nak, illetve üzemi eredménynek. Nagy általánosságban kimondható, hogy amennyiben a nettó hitel/EBITDA mutató magasabb 3-nál, úgy agresszív, ha viszont 2-nél alacsonyabb, akkor konzervatív a finanszírozási szerkezet.

A hitelhez jutást befolyásoló tényezők

A vállalati forrásszerkezet alakításában ugyan a cégvezetés fontos szerepet játszik, ám ez nem kizárólag belső döntések kérdése. A hitel- és tőkepiacok számos esetben korlátokat állítanak ugyanis a forrást kereső cégek elé. A klasszikus közgazdasági modellekben a kamatláb játssza a legfontosabb szerepet a kihelyezhető források, és a hitelt felvenni szándékozók közötti kapcsolatban. Növekvő kamatlábak mellett elvileg csak egyre kockázatosabb beruházásokat lesz kifizetődő a vállalatok számára hitelből finanszírozni. Ennek következtében azonban a hitelkérelmezők átlagos kockázata romlik, és egy bizonyos kamatláb felett a bank többet veszítene az új hiteleken, mint amennyi kamattöbbletet kapna, és ezért bizonyos ponton túl nem növeli a hitelkínálatát, inkább a "hiteladagolás" eszközét alkalmazza.

Az adagolás legfontosabb alfaja az ún. redlining, amikor a vállalatok adott, bizonyos jellemzőkkel behatárolható csoportját kirekesztik a hitelnyújtásból. Ugyan ez a jelenség a magyar piacon korábban jellemző volt, hiszen míg például a 90-es években a kkv-k számára igen körülményes feladatnak számított banki forrásokhoz jutni, ma ez általános körben rendelkezésre áll, a magyarországi kereskedelmi bankok mindegyike nyújt ennek a körnek hiteleket, és célzott szolgáltatásokat. Ám szakemberek szerint a jelenlegi világgazdasági helyzetben a bankok ismét átértékelhetik hitelezési politikájukat, ami valószínűleg a nagyobb kockázatot jelentő kkv szektort is érintheti.

Az esetlegesen Magyarországra is ható folyamatokat már csak azért sem hagyhatják figyelmen kívül a magyar cégek, mivel ez egyrészt a hazai kkv-k számára is fontos exportpiacnak számító uniós gazdaságot éppen úgy érintheti, mint a hazai vevői kört. Ez pedig módosíthatja a bevételi terveket és az üzemi eredményüket, végső soron rontva a fent ismertetett mutatókat is.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!