A zöld olimpiát ígérő kínai kormánynak ez a rendelkezése is a környezet, valamint a takarékosság jegyében fogant. A kabinet azzal indokolta a szigorú rendelkezést, hogy az ország hatalmas mennyiségű műanyag szatyrot használ évente, s ez megkönnyíti ugyan a vásárlók dolgát, ám a vékony zacskók súlyosan környezetszennyezőek és fölöslegesen sok energiát, valamint nyersanyagot pazarolnak el gyártásukhoz.
A környezetet legjobban szennyező, a városokat, a tájat leginkább elcsúfító könnyű, 0,025 milliméter, vagy ennél vékonyabb műanyagból készült tasakok gyártása, forgalmazása, illetve használata esik tilalom alá. A többi műanyagtáskáért pénzt kell kérniük a kerekedőknek, ezen felül forgalmukat komoly adóterhekkel kívánják visszaszorítani, ugyanakkor az újrafelhasználható termékek támogatásával ösztönzik a környezettudatos termelést.
A kínaiak naponta hárommilliárd darab, gyakorlatilag elpusztíthatatlan nejlonszatyrot vesznek igénybe, de szakértők becslése szerint a műanyag zacskók forgalma harminc százalékkal csökkenhet az intézkedés hatására a jelenlegi évi 1,6 millió tonnáról.
Írországban - ahol az elsők között vezettek be hasonló tilalmat - kilencven százalékkal esett vissza a nejlonszatyrok használata a Waste Watch környezetvédelmi nonprofit-szervezet szerint. Több afrikai országban is tiltják az ultravékony műanyagból készült műanyag zacskók használatát.