3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Népszabadság Online információi szerint az eddigi 120 milliárd forintos vágás után jövőre további 30-40 milliárddal csökkentene a kormány a gyógyszerkasszán, mégpedig úgy, hogy – legalábbis a kormányzati kommunikáció szerint – a betegek számára ne dráguljon a gyógyszer.

Április közepére, azaz néhány napon belül elő kell állni a kormánynak az új konvergenciaprogrammal. A közkassza „megfogása érdekében” már februárban döntött a kormány a minisztériumi kiadások zárolásáról, illetve a Széll Kálmán Terven felüli gyógyszerkiadások további 20-30 milliárdos csökkentéséről, írja a Népszabadság.

A Széll Kálmán Terv már alaposan megvágta a gyógyszerkasszát. Emiatt idén és a jövő évben összesen 120 milliárd forinttal csökken a gyógyszerár-támogatás. Így 2012-ben a tavalyi 296 milliárd forint helyett már csak 219 milliárd költhető erre a célra, jövőre pedig már csak 170 milliárd. Ezt kéne most tovább faragni idén tíz-, jövőre további 30-40 milliárddal, mégpedig úgy, hogy – legalábbis a kormányzati kommunikáció szerint – a betegek számára ne dráguljon a gyógyszer. A szakmai lapokban kiszivárogtatott információk szerint a kormány részben növelheti a gyógyszerek minimális térítési díjait, másrészt további elvonásokkal sújthatja a gyártókat, olvasható a Népszabadság cikkében.

A lap leírja azt is, hogy egyebek mellett a 2004 óta piacon lévő eredeti, azaz generikum nélküli gyógyszereket 15 százalékkal olcsóbban kellene adniuk. A kormányzat ugyanakkor több, a hazai gyógyszergyártók által megfogalmazott javaslatot is fontolgat. Az egyik ilyen már meg is valósult. A Széll Kálmán Terv szerint április elsejétől a koleszterinszint-csökkentők esetében csak hatóanyagot írhatott volna föl az orvos a receptre. A teljes lista ugyanakkor már csak öt hatóanyagra szűkült, majd a Nemzeti Erőforrás Minisztérium néhány napja közleményben jelezte azt is, hogy a hatóanyag mellé odaírható akár a készítmény márkaneve is.

A lap úgy tudja: a hatóanyag-alapú felírástól eredetileg azt remélték, hogy a vérzsírcsökkentőkre költött 22 milliárdos támogatás 10 milliárdra apad. Szakértők szerint azonban azzal, hogy a márkanevet is lehet jelezni a recepten, valószínűleg elmarad a várt megtakarítás is.

Túl sok a teher

A lap szerint a gyógyszerkassza további szűkítésével azért is baj van, mert a gyártók már nem akarnak több terhet vállalni, a cégek maguk pedig azt állítják, hogy már nem is tudnának többet. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóhelyettese, Dávid Tamás a Népszabadságnak azt mondta: adataik szerint a gyógyszerár-támogatásra költött 100 forintból 25 forintot a gyógyszercégek fizetnek. Egy állami feladat ilyen mértékű refinanszírozása nemzetközi szinten is példa nélküli. – A cégekre nehezedő terhek miatt a mással nem helyettesíthető gyógyszerek kivonására is sor kerülhet, ez pedig súlyos egyéni és társadalmi következményekkel járhat – mondta Dávid Tamás a Népszabadságnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!