A 15 ezer köbméteres napi kapacitásról 21 ezer köbméteresre bővített telep a város és a környező öt község szennyvizének kezelését oldja meg. A beruházás eredményeként számottevően javul az érintett települések lakóinak életminősége, a tisztított szennyvíz sem kerül a Fertő-tóba - mondta a hétfői átadáson Szájer József európai parlamenti képviselő.
Fodor Tamás soproni polgármester köszöntőjében elmondta: a beruházási összeg felét az Európai Unió ISPA pályázatán nyerték el, 40 százalékát a magyar állam, a fennmaradó 10 százalékot pedig az önkormányzat biztosította.
A három és fél évig tartó beruházás keretében a kapacitás növelésén túl megújították a szennyvíztisztító telep technológiáját. A kivitelező Alterra Kft. különös gondot fordított a szaghatások minimalizálására. A tisztító műtárgyak jelentős részét lefedték, a használt levegőt biofilterek tisztítják, az iszapkezelést pedig zárt technológiában végzik.
A tisztítás során melléktermékként keletkező iszapból biogázt és a mezőgazdaságban hasznosítható komposztanyagot állítanak elő - emelte ki a technológia ismertetése során Murányiné Krempels Gabriella, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese köszöntőjében.
A keletkező, napi 1500 köbméter földgázzal egyenértékű biogáz a telep villamosenergia-igényének jelentős hányadát fedezi.
A csatornázási és szennyvíztisztítási program keretében összesen nyolcezer méter nyomóvezeték épült. A fennmaradó csatornázási munkákkal rövidesen végeznek. A fejlesztés eredményeként 98 százalékos lesz a város csatornázottsága.