Ferenczi Kristóf egyik társszerzője A magyar villamosenergia-szektor működése és szabályozása című könyvnek, amelyben a számos villamos energia ipari ügyféllel rendelkező Andrékó Kinstellar Ügyvédi Iroda munkatársai és iparági szakértők a villamos energia ipar szereplőinek érdekellentéteit tekintik át és bemutatják a közösségi szabályozás új irányait. A kötet áttekinti a verseny elősegítésének lehetőségeit és a szerzők nehezen megszerezhető iparági ismereteket gyűjtöttek egybe.
A könyv megjelenése alkalmával tartott budapesti beszélgetésen a résztvevők a hosszú távú kiszámíthatóságot, az átláthatóság fontosságát és a regionális piac megteremtésének szükségességét emelték ki.
Stróbl Alajos iparági szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a szabályozás megfelelő, akkor a piac megteremti az ellátás biztonságát.
Koppány Szabolcs, a Koppányi és Tényi Ügyvédi Iroda partnere a lakosságot és a kisfogyasztókat ellátó egyetemes szolgáltató intézményével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a magyar modellben a politika és nem a gazdaság dönti el, hogy ki kerülhet az egyetemes szolgáltatói körbe.
A beszélgetésen szó esett a magyar áramtőzsdéről, amely idén nyáron kezdte meg működését. Hajdú Balázs, a CEZ Magyarország Kft. ügyvezetője a jelenlegi azonnali piacot az áramtőzsde, a HUPX első lépésének nevezte. Igazán fontossá akkor válik majd a szabályozott piac, ha több termék lesz, és így a befektetők és kereskedők kockázatait kezelni lehet.
A Magyar Energia Hivatal által visszavont szélerőmű tenderrel kapcsolatban a résztvevők arról szóltak, hogy nehéz lesz EU-konform megoldást találni arra, hogy a tenderen nyertes projektek ne kerülhessenek más tulajdonoshoz. A nemzeti megújuló cselekvési terv munkaanyag 740 megawatt szélerőmű kapacitást irányoz elő 2020-ra. Jelenleg mintegy 300 megawatt kapacitás van Magyarországon, a nyáron visszavont tenderen pedig 410 megawattot hirdettek meg.
MTI