4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Új Széchényi Terv első ütemében összesen 140 milliárd forint jut a zöld gazdaság fejlesztésére, ebből 65 milliárd forint hulladékgazdálkodási feladatokra, a fennmaradó összeg pedig az épületenergetikai, valamint a megújuló energia használatát elősegítő beruházásokra fordítható - közölte Bencsik János a témában megtartott konferenciasorozat pénteki nyírbogáti állomásán.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma és energiaügyekért felelős államtitkára az Élő Energia 2009/2011 című rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón emlékeztetett: a 2030-ig tartó magyar energiastratégia tervezésének első fázisa már lezárult, a tervezetet a február elején hagyta jóvá a kormány, ezt követően kezdődött el a nyilvános konzultációsorozat.

Olyan új nemzeti energiastratégia megalkotása van folyamatban, amely teljesíti az energiaellátás biztonságával és az éghajlatvédelemmel kapcsolatos kötelezettségeket - mondta Bencsik János. Vélekedése szerint az új irányvonal megfogalmazása azért is fontos, mert a becslések szerint a tervezési időszak végén az ország villamosenergia fogyasztása - miközben mintegy húsz százalékkal növekszik a felhasználói oldal hatékonysága - nagyjából tíz százalékkal fog növekedni a jelenlegihez képest.

A megújuló energiaforrásokból az ország energiaigényének mintegy 15-20 százalékát lehetne kielégíteni 2030-ra, ennek elérésén kell dolgozni a energiafüggőség megszüntetésének érdekében - szögezte le az államtitkár. Azonban - mint arra rámutatott - önmagában sem a fosszilis, sem a megújuló energia nem tudja biztosítani erre az időpontra Magyarország villamosenergia előállításának teljes függetlenségét.

Bencsik János hangsúlyozta: többek közt ezért nagyon fontos a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítása és a létesítmény bővítése. Ezzel a paksi atomerőmű az ország villamosenergia-igényének 40-50 százalékát tudná biztosítani.

Az államtitkár hozzátette: a kormányzat a jelenlegi 10-15 százalékos részarányon szeretné tartani a hazai kitermelésű lignit és szénvagyon energetikai hasznosítását, ezt a célt azonban a mostaninál jóval környezetkímélőbb technológia felhasználásával kellene elérni.

A tervek szerint 2030-ra az ország hőenergia-igényének 35-40 százalékát lehetne kielégíteni hazai, elsősorban megújuló alternatív energiák alkalmazásával. Bencsik János szerint ezt az "ambiciózus" célszámot a biomassza, a termál-, szél- és napenergia fokozottabb használatával lehetne elérni. Ehhez azonban elengedhetetlen az önkormányzatok, valamint a kis-és középvállalkozások érdekeltté tétele: az erdészeti és mezőgazdasági melléktermékeket, a szennyvíziszapot, vagy az ártalmatlanításra váró vágóhídi hulladékot jó hatásfokkal át lehet alakítani biogázzá, amelyet hőenergia, vagy kapcsolt villamosenergia előállítására lehetne használni.

Szigetszerű ellátásra alkalmas lehet a tanyás térségekben a szél- és napenergia, a tervezési időszak első felében azonban a természeti források egyike nem lesz versenyképes támogatások nélkül a fosszilis energiahordozókkal szemben - szögezte le Bencsik János, hozzátéve, hogy ezeket az energiaforrásokat intézmények szintjén jól lehet alkalmazni például melegvíz előállítására.

A 2011-es esztendőben a mintaprogramoké lesz a főszerep: az Új Széchényi Terv első ütemében összességében 140 milliárd forint jut a zöld gazdaság fejlesztésére, melyből 65 milliárd forint hulladékgazdálkodási feladatokra, a fennmaradó összeg pedig az épületenergetikai, megújuló energia használatát elősegítő beruházásokra fordítható - összegezte az államtitkár. Utóbbi programkomponensre önmagában mintegy 30 milliárd forintot áll rendelkezésre, további 6 milliárdos pályázati keret pedig a megújuló energia alapú térségfejlesztési mintaprogramok kidolgozására van elkülönítve.

Simon Miklós, Nyírbogát fideszes polgármestere elmondta: a település a jövőben előnyben részesítené a megújuló energiát a gázzal szemben, melyből évi 70 ezer köbmétert használ fel. Ezért felmerült egy 1,5 megawatt teljesítményű, zöld energiával működő fűtőmű tervezése a település központjának közelében. A mintaprojektnek szánt beruházásra a 3.500 lakosú község hamarosan pályázatot nyújt be, a kivitelezési költségek a becslések szerint elérhetik a 250 millió forintot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!