A munkacsoport célja, hogy segítse, befolyásolja a napirenden lévő elektronikus hulladékokra vonatkozó szabályozás kialakítását - közölte a KSZGYSZ. Az Európai Unió előírásai alapján augusztusban magyarországon is bevezetik azt a szabályozást, amely a gyártó kötelezettségévé teszi a termékből keletkező hulladékok hasznosítását, az ártalmatlanítását.
A szövetség szerint ebben a környezetvédelmi ipar szereplői jelentős piaci lehetőséget látnak, ugyanakkor attól is tartanak, hogy ha a hazai feldolgozó, hasznosító vállalkozások a kellő kapacitások kialakításához nem kapnak az idén jelentős beruházási támogatást, akkor számukra ez a piac elvész. Csak a multinacionális vállalatok rendelkeznek olyan tőkeerővel, hogy önerőből létrehozzák a szükséges feldolgozó kapacitást, és hulladékfeldolgozás során keletkező nyereséget nem a magyar gazdaságba forgatnák vissza - állítja a szövetség.
A KSZGYSZ úgy ítéli meg, hogy a megfelelő technológiával rendelkező magyar hulladékhasznosító ipar fejlődését az érintett cégek tőkeszegénysége, illetve a jogszabályok hiánya akadályozza. A szövetség fontosnak tartja, hogy az elektronikai termékekre tervezett termékdíj mértékével a gyártókat a hasznosításban tegyék érdekeltté.
A szövetség adatai szerint tavaly 132,20 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezett Magyarországon, és ez a mennyiség évről-évre növekedni fog. Becslések szerint az idén 142,78 ezer tonna, 2005-ben 154,20 ezer tonna és 2006-ban 166,53 ezer tonna elektronikus hulladékkal kell számolni. Ezen felül további 300 ezer tonnára tehető az az elektronikus hulladék mennyiség, amelyet a visszavételezési kötelezettség előírása előtti időben gyártottak. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Be kellene gyűjteni a mobil-akkumulátorokat
Környezettudatosságra nevelnek
Gyűjteni kell majd a számítógépek hulladékait
Egyre nagyobb mennyiségű az elektronikai hulladék
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségén belül (KSZGYSZ) megalakult az elektronikai hulladékok témakörével foglalkozó munkacsoport.