Alig három hét alatt több mint tízzel emelkedett a Toyota gépkocsik gázpedál-problémájával kapcsolatba hozott halálesetek száma az Egyesült Államokban. Az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság helyi idő szerint hétfőn nyilvánosságra hozott adatai alapján összesen 34 halálos kimenetelű baleset hozható összefüggésbe a hibás Toyotákkal. A japán gyártó január 21-én jelentette be, hogy az Egyesült Államokban visszahív több millió kocsit bizonyos modellek váratlan gyorsulása miatt. Azóta tizenhárommal emelkedett a gyártási hibával kapcsolatba hozható halálos balesetek száma, ami jelentős növekedés ahhoz képest, hogy az első 21 eset tíz év alatt gyűlt össze.
A hatóság a közlekedési minisztériummal és több kongresszusi bizottsággal együtt vizsgálódik. A Toyota képviselőit február 24-től washingtoni meghallgatásokon faggatják majd az életveszélyes biztonsági probléma kialakulásáról és kezelésének körülményeiről.
Az Európában indított vizsgálatok során az már kiderült, hogy 2008-tól kezdve számos panasz érkezett a Toyotához megbízhatatlanul működő gázpedálok miatt, mire a cég 2009-ben módosításokat hajtott végre a gyártási eljárásokban - jelentette kedden a dpa német hírügynökség.
Ugyancsak kedden a Tokyo Shimbun című japán lap arról írt, hogy a Toyota ideiglenesen leállítja a termelést két amerikai üzemében. Egy Texas állambeli gyárban márciusban és áprilisban összesen tíz munkanapon tartanak rendkívüli szünetet, egy Kentucky állambeli üzemben pedig négy napra függesztik fel a kocsik összeszerelését. Az intézkedés célja, hogy ne duzzadjanak fel túlságosan a raktárkészletek - írta a tokiói lap.
A Toyota világszerte több mint 8 millió autót rendelt vissza javításra. Összesen három különböző probléma okozhat balesetveszélyt. Az esetek egy részében a gázpedál beakadhat a padlószőnyegbe, egyes típusoknál a gázpedál beragad, vagyis nem áll vissza automatikusan a kiinduló állásba, és bizonyos modelleknél - például a legújabb, 2010-es Prius hibridautóknál - a fékpedállal adódhatnak gondok. A Toyota becslése szerint a javítási költségek elérhetik a 2 milliárd dollárt.
MTI