4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összességében több százmillió forintos kár érhette azokat a hazai cégeket, amelyek kénytelenek voltak leállítani termelésüket, miután január 6-tól 20-ig nem érkezett gáz Ukrajna felől. Az első pert az Emfesz indította az ukrán Naftogaz ellen, és egyúttal bepanaszolta Ukrajnát az Európai Bizottságnál, emellett kárigénnyel lépett fel a Tondach Magyarország Zrt. is. Jogi lépéseket fontolgat még a Wienerberger, az E.ON és Gyurcsány Ferenc kormányfő is.

Nem hagyjuk annyiban! (Mfor-montázs)

Tekintve, hogy magánjogi vitáról van szó, az állam nem, legfeljebb az egyes cégek – szerződéses partnerek - kérhetnek kártérítést. Bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a napokban úgy nyilatkozott, "Magyarország fontolgatja a kártérítés lehetőségét”, megkeresésünkre a Kormányszóvivői Irodától nem érkezett magyarázat arra nézve, mire is gondolt pontosan a kormányfő.

Brüsszel közös fellépést javasol, vagyis azt, hogy azok az országok, ahol különböző veszteségeket okozott a gázhiány, együttesen érvényesítsék kárigényüket.

Az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (EMFESZ) annak érdekében lépte meg a pert, hogy felhívja a magyar politikusok, valamint az Unió illetékeseinek figyelmét: a gazdaság érdekében mindenképp tenni kell valamit, véli Góczi István ügyvezető igazgató.

A precedens-ügyet egy több ponton hasonló, szerződésen kívüli károkozás szolgáltatta, amikor a romániai Aurul aranybánya hibájából történt tiszai ciánszennyezés nemcsak általános környezeti kárt okozott Magyarországnak, hanem évekre megfosztotta a magyar horgászokat a megélhetésüket biztosító foglalkozástól, tudtuk meg Sesztakov Borisztól, az Emfesz Kft. PR és külkapcsolati vezetőjétől.

A vállalat első körben 30 millió dollár kárigénnyel fordult a Fővárosi Bírósághoz, amely azonban nem végleges összeg, tette hozzá Sesztakov Borisz.

Az E.ON még nem perel


Kutas István, az E.ON Földgáz Trade szóvivője úgy nyilatkozott: egyelőre örülnek, hogy túl vannak a válság nehezén. Bár anyacégük, az E.ON Ruhrgas már perli a Gazpromot, Magyarország legnagyobb földgázkereskedője egyelőre nem indított pert. Eddig nem számszerűsítették a keletkezett kárt, ami leginkább abból ered, hogy számos ügyfelük állt át a földgázról kőolajra, mondta el az mfor.hu-nak Kutas István.

A szerencsésebb cégek azonban nagyobb veszteségek nélkül vészelték át a kiesést. A hazai üvegipari gyártók közül például csupán két orosházi, valamint az ajkai gyár használja a gázalapú olvasztásos technológiát - piaci részesedésük meghatározó, mondta Szemán György, a Magyar Üvegipari Szövetség főtitkára.

Az orosházi gyárakban épp a gázstop idejére esett egy technológiai rekonstrukcióból fakadó, előre tervezett leállás, emellett - a vészforgatókönyv alapján - óriási kiszerelésű propán-bután palackokat is rendeltek. Az ajkai gyár előkészítette olajtüzelési rendszerét, de azt végül nem kellett igénybe venni, mivel nem okozott bevételkiesést a szünet.

Rosszabbul jártak viszont az építőipari gyártók. A Wienerberger Téglaipari Zrt.-nek körülbelül 42 millió forint árbevétel-kiesést jelentett a gázbotrány. A cégnél az mfor.hu-nak is megerősítették, hogy jogászaik vizsgálják a kártérítés igényének lehetőségét, döntés azonban még nem született.

Többlet-gázszállítást ajánlott a Gazprom 

Pontos kárigénnyel állt elő ellenben a Tondach Magyarország Zrt. A vállalat öt magyarországi tégla- és cserépgyárában állt le a termelés két és fél napig a gázkorlátozás miatt, ami 66,5 millió forintos termeléskiesést okozott. Kató Aladár vezérigazgató szerint a pontos kárfelmérés alapján kárigényt nyújtottak be az Égáz-Dégáz Zrt.-nek. Az ország észak-dunántúli régiójában (Győr-Moson-Sopron, Vas és Komárom-Esztergom megyében), valamint a Dél-Alföldön (Bács-Kiskun, Csongrád illetve Békés megye területén) földgáz-értékesítést végző vállalat jelenleg vizsgálja az igényben foglaltakat, közölte az mfor.hu-val Nagy Julianna kommunikációs főmunkatárs.

"Nem rájuk haragszunk. Azt kértük a dokumentumban, hogy a kárigényünket a szolgáltató a megfelelő helyre továbbítsa, amikor a központi kárrendezésre lehetőség nyílik" – hangsúlyozta a Tondach vezérigazgatója.

A Gazprom egyelőre annyit közölt az E.ON-nal, hogy többlet-gázszállítást ajánl magyarországi partnereinek, kártérítésként a január 20-ig kieső 500 millió köbméter földgázért, az eddigi szerződéses áron - válaszolta Alekszandr Medvegyev, a vállalat vezérigazgató-helyettese az MTI kérdésére a szombaton, Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

Matthias Keuchel, az E.ON Trade igazgatóságának tagja azonban úgy reagált a felvetésre, hogy "a tárolók viszonylagos telítettsége miatt a társaság még nem döntött a felkínált mennyiség elfogadásáról."

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!