Megítélésük szerint a KVM olyan aránytalanul nagy, számos esetben egyszerűen teljesíthetetlen követelményeket és pénzügyi terheket ró a vállalkozásokra, amelyeket a fogyasztókra nem tudnak áthárítani, mert azok nem fogadják már el.
Borsányi-Bognár Levente, a szaktárca főosztályvezető-helyettese elismerte, hogy jövő év január elsején jelentősen megszigorodnak azok a feltételek, amelyek a darabalapú termékdíj alóli mentességre vonatkoznak. Az újratöltési arányok javításánál azonban a tárca figyelembe vette a reálisan megvalósítható lehetőségeket - jegyezte meg.
A különböző italcsomagolások esetén két szélsőséges példát említett. A szénsavas üdítőknél és ásványvizeknél jelenleg 5 százalékot képviselnek a visszaváltható, újratölthető csomagolású termékek a teljes forgalmon belül, a szénsav nélküli ásványvizeknél pedig 1 százalékot. Ezeknél a termékeknél 6 százalékpontos emelést ír elő a törvény, különben darabalapú termékdíjat kell fizetni az alap termékdíjon felül.
A sör esetében a legmagasabb a visszaváltható termékek aránya, jelenleg mintegy 65 százalék. Ezt az arányt jövőre csak 2 százalékponttal kell javítani - mondta Borsányi-Bognár Levente.
A napokban zajlott a KVM és a szakma egyezetése, amelyen Persányi Miklós kifejtette, a hulladék-visszaváltás jelenleg érvényes önkéntes formája nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Jövő év végéig véglegessé válhat a betétdíjrendszer módosítása, amelyre megvan a politikai akarat. Persányi Miklós számára "megfelelő" verzió lehet egy olyan, cégekkel létrejövő megállapodás, amelynek biztosítékául szolgálna a betétdíj. Amennyiben az érintett iparágak szereplői önkéntes újrahasznosítási vállalásaikat nem teljesítenék, akkor lépne hatályba a pénz ellenében történő, kötelező hulladék-visszavétel.
MTI / Menedzsment Fórum