3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nél rendben lezajlott a technológiaváltást megelőző próbaüzem, a gyár február 28-án kezdi az átállást a száraztechnológiára - mondta Kossa György, a timföldgyár állami felügyeletét ellátó bizottság vezetője csütörtökön az MTI-nek.

Tájékoztatása szerint gyárban már beépítettek egy úgynevezett nyomószűrőt, amelynek segítségével a keletkező vörösiszap szárazanyag-tartalma 50 százalék feletti, szemben a korábbi nedves eljárással, amelynél 15 százalékos. Ennek a szűrőnek az üzembe helyezése indul február 28-án - mondta Kossa György.

Tájékoztatása szerint a technológiaváltás több lépcsőben történik. Az első lépésben a szűrésre szolgáló épület déli oldalánál a dobszűrőn átszűrt vörösiszapot gipsszel semlegesítik. A második lépcsőben a szűrést már kamrás nyomószűrővel végzik, majd tehergépjárművel hordják ki a keletkező "földnedves" anyagot a tárolóba. A harmadik nyomószűrő beszerelését követően, mintegy két hónap múlva már a gipszezés is elhagyható. A legfontosabb, hogy a tározókban többé nem gyűlik össze víz - tette hozzá. Kossa György elmondta, hogy a száraz vörösiszapot kezelő új épületrész egy közel 1100 négyzetméteres üzemcsarnok, amelybe a három szűrőt beépítik. Az épület kivitelezése jó ütemben halad, a technológiaváltás a gyárnak 550 millió forintba kerül.

A felügyelőbizottság vezetője tájékoztatása szerint a Mal Zrt. több mint 30 milliárd forint árbevételt ért el 2010-ben. 2009-ben 28,3 milliárd forint nettó árbevételt realizált, és ebből 23 milliárdot tett ki az export. Mérleg szerinti eredménye ugyanebben az évben 363 millió forintos veszteséget mutatott. A gyár Veszprém megye 100 legnagyobb árbevétellel rendelkező vállalatainak listáján a 4. helyen áll.

Az ajkai timföldgyár katasztrófa utáni működésével közvetlenül 1280, közvetve hatezer munkahelyet sikerült megőrizni. Magyarország mélyművelésű bányáinak 50 százalékát a Mal Zrt. működteti, és külszíni fejtéseket is fenntart, 2006. óta primer alumíniumot már nem állítanak elő.

A timföldgyárban az úgynevezett Bayer-körfolyamattal bauxitból timföldet és hidrátot gyártanak, ez utóbbit a vegyiparban, a műanyagiparban használják (festékek, színezékek előállításához). A timföld a háztartási kerámiák, a csempe és a kádak, mosdók alapanyaga, de tűzálló anyagként műszaki kerámiákhoz és szigetelésként is használják az autóiparban. Ajkán mindezek mellett a mosószerek alapanyagát, zeolitot is gyártanak, és a félvezetők, ledek készítéséhez galliumot állítanak elő.

A gyár 2010-ben 220 ezer tonna alumínium-oxid felhasználásával 360 ezer tonna terméket gyártott, A cég közel négyszázötven vevőjének exportálja termékei 80 százalékát, 10 százaléknyi az Európai Unióban talál vevőre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!