2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ döntő ráutaltsága az ásványi eredetű tüzelőanyagokra 2030-ig megmarad, noha a nyersolajnak az energia iránti világméretű keresleten belüli részaránya enyhén csökkenni fog, a szénfelhasználás pedig növekszik - közölte a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerdán.

A szervezet World Energy Outlook című éves kiadványában felvázolt előrejelzés szerint a fosszilis tüzelőanyagok teszik majd ki az igények növekedésének 84 százalékát a 2005-től 2030-ig tartó időszakban. 2030-ra az energiafelhasználás 17,7 milliárd tonna olajegyenértékre emelkedik a 2005. évi 11,4 milliárd tonnáról.

Az IEA jelentése szerint az olaj marad a jövőben is a legnagyobb tüzelőanyag-forrás, noha részaránya némileg csökken, 35 százalékról 32 százalékra. A szén esetében folytatódik az elmúlt néhány évben tapasztalt látványos növekedés: az abszolút értékben számított kereslet-növekedés a szén tekintetében lesz a legnagyobb, 2005 és 2030 között 73 százalék, miáltal a szén részesedése a világ teljes energiaigényén belül 25-ről 28 százalékra nő. A növekedés döntő része Kínára és Indiára jut.

A szénhez képest kevésbé környezetszennyező földgáz hányada szerény mértékben emelkedik, 21-ről 22 százalékra, az atomenergiáé viszont 6 százalékról várhatóan 5 százalékra esik vissza az energiaforrások iránti keresleten belül. A vízenergia hányada várhatóan megmarad a 2 százalékos szinten, a biomassza aránya 10-ről 9 százalékra mérséklődik, az egyéb megújuló energiaforrásoké pedig egy százalékról két százalékra javul.

Az áramtermelés fő forrása a szén marad, amelynek hányada a teljes áramtermelésen belül 40-ről 45 százalékra emelkedik 2005 és 2030 között. Az olajtüzelésű erőművekben előállított áram részesedése az áramtermelésben 7-ről 3 százalékra esik vissza, ugyanakkor a gáztüzelésű erőműveké 20-ról 23 százalékra nő. Az atomerőművi áramtermelés 9 százalékkal vesz majd részt az áramtermelésben 2030-ban szemben a 2005. évi 15 százalékkal; a vízerőművi áramtermelés aránya némileg visszaszorul, 16-ról 14 százalékra.

A biomassza és az egyéb hulladékok felhasználásával elállított villamos energia a 2005-évi 1 százalék helyett 2 százalékkal vesz részt az áramtermelésben 2030-ra, a szélenergiai források és az egyéb megújuló energiaforrások áramtermelési részesedése ennél nagyobb arányú lesz, 4 százalék a 2005-évi 1 százalékhoz képest, derül ki az IEA energiaügyi kitekintéséből.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!