A BorsodChem jogelődje, a Borsodi Vegyi Kombinát működése idején - az 1970-1980-as években - a gyár behatárolt területén a talajvíz a PVC-gyártáshoz szükséges diklór-etán vegyülettel szennyeződött, amelyet a BC egy új technológia segítségével eltávolít - ismertette Papp István, környezetvédelmi osztályvezető. Az akkori műszaki megoldások nem tették lehetővé, hogy a vegyi anyagok zárt rendszerben legyenek, ma már a probléma megoldott - tette hozzá Papp.
A talajszennyezés mértékéről az ezredforduló környékén szereztek fontos információkat a társaság szakemberei, akkor megállapították, hogy a diklór-etán nevű színtelen, jellegzetes szagú vegyület a talajba került, és ezt megfelelő technológiával el kell távolítani. Papp István hangsúlyozta: a szennyeződés a 3-as gyárterületen található, távol mindenfajta ivóvíz bázistól, így közvetlenül a környezetet nem veszélyezteti.
Az 1970-1980-as években szennyeződött részt úgynevezett víztermelő kutakkal körbefogják, ezek segítségével a talajvizet összegyűjtik, majd egy különleges - sztrippelő - berendezés segítségével elválasztják, kivonják a talajvízből. A projekt érdekessége, hogy a tiszta víz mellett diklór-etánt kapnak, amit azonnal újrahasznosítanak.
Még idén beindul a projekt
A program egyébként még ez évben elkezdődik, elkészülnek a kutak és várhatóan 2008-ra mentesítik a gyár területét ettől a szennyeződéstől. Csuták János, a BC környezetvédelmi főosztályvezetője beszámolt arról, hogy a vállalat folyamatosan ellenőrzi a környezetet, mintegy 100 monitoring kút található az ipari park területén. Minden vegyi anyagot zárt rendszerben tárolnak, többszörös biztonsági előírások mellett.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az emberi beavatkozás mellett a talaj "öngyógyító szerepe" is nélkülözhetetlen, mint mondta, több szennyeződés szinte összehúzódik, zsugorodik és megszűnik ilyen esetekben.