3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős versenyhátrányt okoz a nemzetgazdaságnak a tervezett, nyolc százalékos Robin Hood-adó bevezetése, amelynek semmi köze az energiaszektorhoz, sokkal inkább politikai kérdés - vélekednek az MTI által megkérdezett szakértők.

Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója szerint a tervezett adó nem piackonform, de ugyanilyen rossz megoldásnak tartaná az általános forgalmi adó csökkentését is. A szakértő szerint szociális feszültséget is okoz a távfűtés alanyi jogon történő támogatása, hiszen akinek sem táv-, sem gázfűtése nincs, nem részesül támogatásban.

Felhívta a figyelmet arra: az energiaszektorban jelentős tőkeigényű, öt-tíz év alatt megtérülő beruházásokat kell végrehajtani, amit a többletterhek megkérdőjeleznek. Véleménye szerint az ágazat átlagosnál nagyobb adóterhelése azért sem kívánatos, mivel az energiaszektor a tőke- és munkaerő megszerzésében versenytársa más ágazatoknak.

Hegedűs Miklós megjegyezte, hogy a Magyarországon a hőtermeléshez kapcsolt villamosenergiát kötelező átvennie a villamosenergia rendszernek a termelőtől, mégpedig a legmagasabban áron. Jelenleg ez kilowattóránként több mint 24 forint, miközben Paks tíz forint alatt termel. Csak az elmúlt évben több mint 30 milliárd forintot tett ki ennek a "támogatásnak" az összege, amit minden áramfogyasztó megfizetett. A szakértő szerint ezt az indokolatlan "állami támogatást" kellene megszüntetni és ezzel alapot lehetne teremteni a szociális támogatások megerősítéséhez.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a legdrágább energiaszolgáltatók, és többnyire legkevésbé hatékony vállalkozások a távhőszolgáltatók, mert áraikat a helyi önkormányzatok közgyűlése határozza meg, városonként akár 30-40 százalék eltéréssel.

A kedvezményt is a fogyasztók fizetik meg

Kiss Péter, a KPMG energiaügyekben illetékes partnere elmondta: az adó nyilvánvalóan beépül az árba. Ennek az adónak semmi köze sincs sem az áram-, sem a gáz-, sem az olajcégek üzletmenetéhez, de még csak a vezetékes szolgáltatáshoz sem, amelynek árát a hatóság határozza meg.

Kérdésesnek nevezte azt is, hogy mit nevezünk extra nyereségnek. A vállalkozások egyik évben nyereségesek, de a másik évben már veszteségesek lehetnek - utalt a Magyar Villamos Művekre (MVM), illetve a Mol korábbi gázüzletágának veszteségeire.

A Robin Hood adót azokkal fizettetnék meg, akiknek nincs közük az energia árához, hiszen az olajtermelőknél, és a gázkitermelőknél jelentkezik a nagy nyereség, azok pedig nem Magyarországon termelnek - tette hozzá.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!