5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A parlament hétfőn megadta az elvi hozzájárulást, hogy a kormány megkezdje a Paksi Atomerőmű kibővítésének előkészítését. Egyelőre sok a bizonytalanság, még azt sem lehet tudni, hogy egy vagy két új blokk épül-e - de az már biztos, hogy költsége a legoptimistább számítások szerint is 2-2,5 milliárd eurót tesz majd ki. Egy felmérés szerint az emberek többsége támogatja a bővítést, ugyanakkor vannak ellenzők is, akik az Alkotmánybíróságig is képesek elmenni. Mfor.hu háttér.

Szinte teljes volt az egyetértés a parlementben, a 346 jelen lévő képviselőből 330-an szavaztak arra, hogy megszülessen az elvi engedély, hogy el lehessen kezdeni tervezni a Paksi Atomerőmű bővítését. "Ez az elsöprő többség is azt jelzi, hogy alapos, pontos előkészítés előzte meg a javaslat benyújtását, az utóbbi hónapokban széles társadalmi- és tudományos vita zajlott a kérdésről" - mondta el keddi sajtótájékoztatóján Molnár Csaba, közlekedési, hírközlési és energetikai miniszter.

Mibe fog ez kerülni?

Egyelőre sok a bizonytalanság a bővítés körül, a lényegi kérdésekről még nem döntött a kormány. "Most nézzük majd meg, mennyibe fog kerülni a tervezett beruházás, a nemzetközi példák alapján annyit el lehet mondani, hogy egy ezer megawattos blokk építése mai áron 2-2,5 milliárd euróba kerülne" - vázolta fel a miniszter. Az elfogadott javaslat arra nyújt felhatalmazást, hogy egy vagy két blokk építését elkezdje tervezni a kormány, azaz a bővítés mindenképpen százmilliárdokba fog kerülni.

Egy új atomerőmű - két 1600 megawatt teljesítményű blokkot számítva - legalább nyolc milliárd euróba kerülne, de ezt csak akkor szabad Magyarországon vállalni, ha a különböző tüzelésű erőművek "versenyeztetése" után a nukleáris energia kerülne ki győztesen - mondta el Kaderják Péter az Energia Klub "Lehet-e versenyképes az atomenergia?" című vitaestjén március közepén.

Még arról sincsenek pontos információk, mikorra készülhet el a tervezett beruházás. Az első hírek arról szóltak, hogy öt évet vehet igénybe a tervezés, majd további hat év a kivitelezés, azaz ha most nekiállnának, akkor is legkorábban 2020-ra lennének kész a tervezett új blokkok.

Molnár Csaba a sajtótájékoztatón elmondta, hogy két ok miatt van szükség az atomerőmű kibővítésére: egyrészt hazánk energiaszükséglete 2025-re mintegy 1,5 százalékkal emelkedik majd a számítások szerint, másrészt több erőművet ki kell majd vonni a forgalomból, mivel elavulnak. "2025-ig mintegy 6000 megawatt kapacitás fog kiesni ilyen okból, ezt pedig valamilyen formában pótolni kell" - vázolta a miniszter.

Ugyanakkor a kormány sem csak az atomenergiában gondolkodik, a másik lehetséges pótlás a megújuló energia lehet. A magyar állam azt vállalta az Európai Unióban, hogy 2020-ra 13 százalékra emeli a megújuló energiaforrások arányát a teljes energiaelőállításban, Molnár Csaba bejelentette, hogy ezzel kapcsolatban jelenleg is zajlik egy kerettörvény kidolgozása, amivel gyorsítani szeretnék a zöldenergia terjedését.

Az emberek kétharmada támogatja, mások az Alkotmánybíróság elé vinnék

A miniszter arról is beszámolt, hogy márciusban készült egy felmérés, melyből az derült ki, hogy a magyarok több mint 70 százaléka atomenergiapárti, míg a megkérdezettek kétharmada egyetért a Paksi Atomerőmű bővítésével. Molnár Csaba szerint hasonló eredményre jutottak az említett tudományos vita folyamán is, a szakemberek többsége támogatja az erőmű bővítését.

Nemrég a Magyar Tudományos Akadémia tartott egy konferenciát az atomerőmű esetleges bővítéséről, Pálinkás József, az akadémia elnöke például egyértelműen kiállt amellett, hogy megépüljenek az új blokkok - mondta el Molnár Csaba. Ugyanezen a konferencián Gerse Károly, az MVM vezérigazgató-helyettese a bővítés lehetséges anyagi forrásairól tartott előadást, melyben több lehetséges megoldást vázolt fel. A szakember szerint az atomerőművek létesítése a legtöbb helyen magántőkéből valósul meg, mivel megéri a befektetőknek.

Nem mindenki fogadta kitörő örömmel a hétfői parlamenti döntést: az Energia Klub és a Greenpeace már korábban is ellenezte a lehetséges bővítést, ők most bejelentették, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

"Bizonytalan politikai helyzetben nem szokás 70 évre meghatározó döntéseket hozni. Felháborító továbbá, hogy a kormánynak nincs semmi konkrétum a tarsolyában, de az is, hogy választott képviselőink sem követelik meg a tisztességes tájékoztatást" - olvasható az Energia Klub MTI-hez eljuttatott közleményében.

"Választott képviselőink tisztességes tájékoztatás és döntés-előkészítő anyagok hiányában a javaslat megszavazásával egy biankó csekket adnak a kormányzat kezébe, szolgaian asszisztálva egy megalapozatlan giga beruházáshoz." – összegezte a problémát Perger András, az Energia Klub munkatársa.

Molnár Csaba szerint azonban az Energia Klub sem tud környezetvédelmi problémákat felhozni az új blokkok megépítésével szemben, csak jogi problémákat emlegettek, a javaslat szövegét kritizálták.

Az áramfogyasztásunk harmada származik Paksról

A Paksi Atomerőműben jelenleg négy darab 500 megawatt kapacitású blokk üzemel, ezek az ország áramfogyasztásának 37,2 százalékát adták 2008-ban. Tehát ha megépülne két további 1000 megawattos blokk, akkor lényegében megduplázbák az erőmű teljesítményét.  A jelenlegi blokkok üzemideje azonban 2012-2017 között lejár, az atomerőmű már kezdeményezte, hogy ezt hosszabbítsák meg további 20 évvel, ezügyben döntés az idei év közepéig várható.

A jelenlegi egyetlen magyar atomerőmű 1973 és 1987 között épült, akkor még a Szovjetunió szállította a reaktorokat hazánknak. A helyszín kijelölésekor már akkor is számoltak azzal, hogy a jelenleg 2000 megawattos kapacitást majd 4000 megawattra lehessen bővíteni, így elvileg a hely meglenne az új blokkok számára.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!